Servind

Dojíždění zimního obutí se vyvarujte

Dojíždění zimního obutí se vyvarujte

Podle zákona bychom se zimními pneumatikami měli vydržet do 1. dubna. Samozřejmě ale i s ohledem na aktuální podmínky venku. Teplota se vyšplhala na 7-8 °C? O přezutí už můžete začít přemýšlet.  V brzkých ranních či večerních hodinách mohou být ale stále mrazíky, a to především v horských oblastech. Za takových podmínek budete za zimní pneumatiky ještě rádi.

1,6 mm k bezpečné jízdě

Jaká by měla být minimální hloubka dezénu u letních pneumatik nařizuje zákon. Je to minimálně 1,6 mm. „Roli ale hraje i stáří pneumatik. Ty, které ze sebou mají čtyři či pět sezón už začínají být náchylné k defektu a jízda se stává opět rizikovější. Optimálně výrobci ale slibují u pneumatik životnost 10 let,“ říká Zdeněk Vacl z Pirelli.

Jak poznat stáří pneumatiky?

Výrobci pneumatik dnes disponují výrobními podmínkami pro zajištění kvality během celého období skladování pneumatik až do 10 let od výroby. Samozřejmě za předpokladu, že pneumatiky nejsou vystaveny extrémní zátěži, neúměrnému UV záření, čí kontaminaci olejem apod.

Není tedy podstatný rok výroby, ale datum uvedení do provozu, to si většinou každý řidič pamatuje. Přesto pro logistické účely existuje na pneumatice značení, které nese informaci o měsíci a roku výroby. Na boku pláště hledejte DOT kód, tedy čtyřmístné číslo. První dvě čísla vypovídají o týdnu výroby, zbylá dvě o roku. Například tedy číslo 0120, bude znamenat, že na vašich pneumatikách můžete jezdit už čtvrtým rokem.  „V praxi je navíc běžné, že pneumatiky se dřív „ojezdí“, než že by způsobovaly obtíže kvůli svému stáří. Označení DOT proto berte orientačně,“ upozorňuje Vacl.

Zimní v létě nevadí?

Dojíždění zimních pneumatik určitě neriskujte.  To, že se výbava mění s ročním obdobím, má svůj důvod. Zimní pneumatiky jsou vyrobeny ze směsi vhodnější pro nízké teploty. Navíc se zimními pneumatikami v létě dochází ke větší spotřebě paliva a vyššími teplotami se zimní pneumatiky přehřívají a rychleji se opotřebovávají. Dochází tak i k horším podmínkám při brzdění či zatáčení.

Za letní pneumatiky v zimě hrozí pokuta až 2500 Kč, opačně však, při letním obutí v zimě, zákon na pokuty nemyslí. Jak jsme si ale řekli, dojížděním zimních pneumatik určitě neušetříte. Ohrozit na životě navíc můžete nejen sebe, ale i ostatní.

Nejčastější rizika

Delší brzdná dráha: Zimní pneumatiky mají obvykle měkčí směs gumy a větší vzorky, což může vést k delší brzdné dráze na suchém a horkém povrchu, což může ohrozit bezpečnost.

Nižší stabilita a ovladatelnost: V létě se může stát, že zimní pneumatiky poskytují nižší stabilitu a horší ovladatelnost ve srovnání s letními pneumatikami. To může ovlivnit schopnost řídit vozidlo.

Zvýšená spotřeba paliva: Zimní pneumatiky mají obvykle vyšší valivý odpor, což může vést k zvýšené spotřebě paliva, což je neefektivní, zejména při vyšších teplotách.

Větší opotřebení: Při používání zimních pneumatik v létě se může zvýšit opotřebení a rychlejší opotřebení vzorku, což zkracuje jejich životnost.

Nižší komfort jízdy: Měkká konstrukce zimních pneumatik může vést k nižšímu komfortu jízdy a vyšším hlučnosti na suchém povrchu.

Omezená efektivita brzd ABS a ESP: Moderní systémy, jako jsou ABS (protiblokovací brzdný systém) a ESP (elektronický program stability), mohou být méně efektivní při používání zimních pneumatik v létě, což může ovlivnit schopnost kontrolovat vozidlo v náročných situacích.

Datum zveřejnění

7.3.2024

Zdroj informací

Pirelli

Foto: Pirelli

Výběr jazyka

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.1834 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál