Servind

Robosoutěž FEL ČVUT pro základní školy vyhrál tým z Příbrami

Robosoutěž FEL ČVUT pro základní školy vyhrál tým z Příbrami

Celkem 16 lego robotů, které postavily týmy ze 2. stupně ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií, se utkalo před festivalovými davy na Maker Faire Prague ve finále jarní Robosoutěže FEL ČVUT.

Vše dopadlo trochu jinak než v dubnových základních kolech. Vítězný tým s názvem Kraken z Gymnázia Příbram v úloze třídění kostiček překonal dva silné konkurenty z Prahy 4, kteří stanuli na druhém a třetím místě. Jarní soutěže se zúčastnilo celkem 115 týmů ze 60 různých škol.

Letošní soutěžní úloha Robosoutěže pro tříčlenné týmy žáků ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií se jmenovala Třídění barevných kostiček. Cílem bylo sestavit robota ze stavebnice LEGO Mindstorms a naprogramovat ho tak, aby samostatně sebral co nejvíce barevných kostiček ze soutěžní plochy a roztřídil je do dostupných zásobníků na hřišti – to vše v limitu 90 vteřin.

Ve festivalu bodovala Příbram

Festival Maker Faire Prague se konal na Výstavišti Praha a přitáhl rekordní účast 12 000 návštěvníků. V pavilonu, kde své projekty prezentovali i další vyučující a členové studijního programu Kybernetika a robotika na FEL ČVUT, se nacházela aréna Robosoutěže, jejíž finále se konalo v neděli od 12 hodin. Z vyřazovacího boje v závěru finále nakonec vzešli tito vítězové: 

  1. místo: tým Kraken zastoupený Lukášem Koma z Gymnázia Příbram
  2. místo: tým Labužníci ve složení Lukáš Molnáry, Jakub Hajný a Vojtěch Nerad ze ZŠ Klíček v Praze 4 – Chodov
  3. místo: tým Gyrotechnici ve složení Tomáš Bocan, Jan Pospíšil a Lukáš Šebor z Gymnázia Písnická v Praze 4

„Gratuluji nejen vítězovi z Příbrami, ale i všem zúčastněným letošní jarní Robosoutěže pro základní školy, kterých bylo opravdu hodně – celkem se ve všech kolech zapojilo 115 týmů ze 60 různých škol. A mám radost, že se vítězové z Příbrami i Prahy 4 mohli předvést právě na festivalu Maker Faire Prague, který měl letos rekordní návštěvnost, a s robotikou v podání naší soutěže se tak seznámilo mnohem víc lidí. V září bude Robosoutěž pokračovat podzimní etapou pro střední školy,“ uvedl organizátor Robosoutěže dr. Martin Hlinovský z katedry řídicí techniky FEL ČVUT.

Datum zveřejnění

15.5.2024

Zdroj informací

FEL ČVUT

Foto: Maker Faire Prague

Fotogalerie

Výběr jazyka

VALEO 2024

Facebook

AutoWeek

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2453 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál