Odběry pohonných hmot s využitím takzvané plošné ceny trvale rostou. Jednotně vyhlašovaná plošná cena petrolejářských společností je totiž dnes již dostupná i menším firmám nebo živnostníkům, a nikoliv jen velkoodběratelům. Dle údajů nákupní aliance Axigon dosáhl odběr paliva v režimu plošné ceny za prvních devět měsíců 97 % celkových odběrů za loňský rok. Výtoč se pak od začátku roku meziročně zvedla o 9 milionů litrů, což představuje skoro 40% růst.
Koncept plošné ceny paliva umožňuje tankovat za jednotnou týdně vyhlašovanou cenu v rámci celé sítě provozovatele čerpacích stanic. Zatímco dříve byl tento model dostupný jen velkým podnikům či autodopravcům s desítkami vozidel ve flotile a odběry v řádech desetitisíců litrů paliva měsíčně, dnes jej může využívat i malá firma nebo živnostník. „Nákupní aliance jako taková umožňuje sloučit poptávku více subjektů a dosáhnout tak na výhody určené původně pro velkoodběratele i menší firmě nebo drobnému podnikateli,“ vysvětluje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, jež firmám poskytuje tankovací karty Shell a EuroOil.
Obvyklou vlastností tankovací karty je poskytnutí slevy z ceny pohonné hmoty na konkrétní čerpací stanici. To ale ve výsledku nemusí přinést žádnou úsporu. Jednak kvůli výrazně nadprůměrným cenám v některých lokalitách, ale též v důsledku dodatečných poplatků účtovaných některými karetními společnostmi. „Jednotně vyhlašovaná cena ale platí pro celou síť daného provozovatele a dlouhodobě se pohybuje pod cenovým průměrem trhu. Držitel tankovací karty se tak nemusí obávat různých cenových výkyvů mezi jednotlivými kraji nebo na dálničních čerpacích stanicích, kde bývají ceny výrazně nadprůměrné,“ uvádí Damir Duraković. „V tomto týdnu lze například tankovat naftu v celé síti Shell za jednotnou plošnou cenu 32,99 Kč/l bez ohledu na lokalitu, zatímco na čerpacích stanicích podél D1 stojí litr nafty mnohdy až 36,90 Kč,“ dodává.
Zřejmé výhody tankovacích karet s plošnou cenou proto využívá stále více podnikatelů a firem. Z údajů nákupní aliance Axigon vyplývá, že odběry jejích členů za první tři kvartály letošního roku jsou o 9 milionů litrů vyšší než za stejné období loňského roku. „Ke konci třetího čtvrtletí vzrostla meziročně celková výtoč paliva v režimu plošné ceny skoro o 40 procent na téměř 33 milionů litrů. Za prvních devět měsíců letošního roku jsme se tak již dostali na 97 procent celkových loňských ročních odběrů,“ popisuje Damir Duraković.
29.10.2018
AXIGON, a. s.