Z prostředků FZŠ už bylo proškoleno téměř 60 tisíc nových a budoucích řidičů. Termíny na druhou polovinu roku 2019 jsou již zveřejněné a je možné se přihlásit.
Cílem interaktivního a preventivně edukačního projektu Nehodou to začíná je snižování rizikových faktorů v chování účastníků silničního provozu. Tým odborníků cestuje po celé České republice a organizuje přednášky pro studenty středních škol, tedy začínající a budoucí řidiče motorových vozidel. Studie Ministerstva dopravy hovoří o tom, že zhruba 20 % všech nehod v Evropské unii způsobí mladí lidé ve věku od 15 do 30 let. Nehody způsobené touto věkovou skupinou si vyžádají přibližně 30 % z celkového počtu obětí. Z těchto důvodu má cílení na skupinu začínajících a budoucích řidičů skutečný smysl.
Projekt je financován z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů. Účast škol i ostatních zájemců je tak zcela bezplatná. Celkový počet účastníků projektu po dobu této dotace čítá od roku 2016 bezmála 60 tisíc osob. Realizační tým má za sebou 296 představení, kterých se zúčastnilo 580 škol. Mnohé školy se těší na spolupráci i v dalších letech. Nové termíny na druhou polovinu roku 2019 jsou již zveřejněné, což kantorům usnadní zařazení programu do školního plánu. Registrace je možná prostřednictvím webové stránky projektu: http://www.nehodoutozacina.cz/terminy/.
„Dlouho jsme nebyly svědky takhle profesionálně pojaté, významnými osobnostmi zaštítěné, milým humorem protkané interaktivní přednášky. Kvitujeme především nastínění problematiky nehodovosti z různých úhlů pohledů, možnost vyzkoušet si volání na linku 155 včetně první pomoci, ukázky crashtestů automobilů v různých dopravních situacích s odborným komentářem, stejně tak i osvěžující přístup moderátora pořadu. Jsme přesvědčeny o velkém smyslu takto koncipovaných preventivních programů,“ hodnotí projekt Mgr. Zuzana Kostková a Mgr. Alžběta Fajová, profesorky ze strakonického gymnázia.
Odborníci analyzují dopravní nehody z hlediska jejich příčin a následků. Komentují rizika používání mobilních telefonů při řízení či nedodržování bezpečné vzdálenosti. Studenti si vyzkouší, jak ovlivnit bezpečnost jízdy z pozice spolujezdce, a rozehraje se i ukázka asistované první pomoci se záchranářem. Škola má tak skvělou příležitost navštívit zajímavý program obsahující první pomoc, nehody a drogy v jednom. „Drogové téma je často pojímáno, jako by hlavní nebezpečí bylo v droze. Démon je však ukryt v člověku,“ upřesňuje PhDr. Ivan Douda z organizace Drop In, který v pořadu rozebírá účinky alkoholu a nejčastějších drog.
„Pokud někoho překvapí pojetí této odborné přednášky, pravděpodobně to bude využitím humoru a dávkou interaktivních prvků. Mladého diváka je nutné nejprve zaujmout a teprve potom obohatit o důležitá fakta,“ říká Martin Bednář ze společnosti DEKRA, který projekt řídí a stojí za jeho vznikem. Studenti mají během přednášky možnost s odborníky komunikovat nebo se na ně obrátit později, např. prostřednictvím sociálních sítí. Tam organizátoři pravidelně zveřejňují tematické příspěvky zaměřené na minimalizaci rizik v dopravě, prezentují novinky v pravidlech silničního provozu a připomínají zásady bezpečné jízdy, aby tak pomohli mladým řidičům i po jejich účasti na programu.
Odkaz na video o projektu Nehodou to začíná:
27.7.2019
DEKRA CZ a.s.