Společnost Continental dosáhla solidních provozních čísel ve slabém tržním prostředí

Společnost Continental dosáhla solidních provozních čísel ve slabém tržním prostředí

Pro společnost Continental byl operativní vývoj ve třetím čtvrtletí roku 2019 příznivý, navzdory trvale oslabujícím trhům. Technologický koncern dnes v Hannoveru u příležitosti předložení čtvrtletních výsledků sdělil, že obrat ve třetím čtvrtletí vzrostl téměř o 3 procenta na 11,1 miliardy eur. Ve srovnatelném období loňského roku to bylo přibližně 10,8 miliardy eur. Po očištění o konsolidační položky a změny směnného kurzu činil růst obratu přibližně –0,3 procenta, čímž se přiblížil loňské úrovni.

Ve stejném období se oproti tomu snížila celosvětová produkce osobních a lehkých užitkových vozů přibližně o 3 procenta. Díky produktovému portfoliu orientovanému na budoucnost se tak technologický koncern vyhnul silnému celosvětovému poklesu poptávky. Očištěný provozní výsledek (očištěný EBIT) činí 615 milionů eur (marže: 5,6 procenta).

„Díky naším celosvětově poptávaným systémům a řešením se nám ve třetím čtvrtletí podařilo udržet stabilní obrat, ačkoliv tržní prostředí i nadále oslabovalo. Aktuální situace od nás žádá, abychom dlouhodobě zvyšovali naši konkurenceschopnost. Na základě našeho celosvětového restrukturalizačního programu ‚Transformace 2019–2029‘ neustále uplatňujeme opatření potřebná k dosažení tohoto cíle. Jedná se o náročný, avšak nutný proces, který nám zajistí budoucí konkurenceschopnost. K rýsující se krizi automobilového průmyslu tak přistupujeme ofenzivně a stejně jako před deseti lety z ní vyjdeme silnější, než jsme byli dříve,“ uvedl předseda představenstva společnosti Continental Dr. Elmar Degenhart.

Pro probíhající obchodní rok Degenhart potvrdil roční cíle, které byly upraveny v červenci 2019. „Pevně se držíme našich prognóz pro probíhající obchodní rok. Ke konci roku počítáme s obratem přibližně 44 až 45 miliard eur a očištěnou marží EBIT ve výši přibližně 7 až 7,5 procenta.“

Strategie 2030: Soustředění na pět hlavních oblastí pro budoucí růst

Na adresu současné proměny automobilového průmyslu Degenhart prohlásil: „V mobilitě zítřka spatřujeme spoustu příležitostí. S naší strategií 2030 se plně soustředíme na oblasti růstu.“ K těmto oblastem patří asistovaná a automatizovaná jízda, propojené řízení, služby v oblasti mobility, obchod s pneumatikami a obchod s průmyslovými a koncovými zákazníky. Současně společnost Continental směruje svou divizi pohonů Vitesco Technologies na ziskový růst v oblasti elektromobility.

Společnost Continental dodává elektronickou architekturu pro modely Volkswagen ID. bohaté na síťové funkce

Příkladem velké konkurenceschopnosti společnosti Continental v oblasti softwaru a elektroniky je takzvaný aplikační server In-Car Application Server (ICAS1). Ten spojuje četné současné řídicí jednotky do menšího počtu velmi výkonných počítačů. S touto novou automobilovou architekturou připravuje společnost Continental cestu pro bezproblémové připojení vozidel k digitálnímu světu mobilních služeb a dat. Aktualizace bezdrátově prováděné na dálku se tak v budoucnu stanou běžnou součástí života. Pomocí serveru ICAS1 lze snadno integrovat aplikace a funkce založené na datech, jako například plánování tras s optimalizovanou dojezdovou vzdáleností a vyhledávání dobíjecích stanic pro elektrická vozidla. „ICAS1 je srdcem nové elektronické architektury serverů. Těší nás, že se nám podařilo získat prvního zákazníka – společnost Volkswagen a její modelovou řadu ID,“ prohlásil Degenhart. Největší evropský výrobce automobilů Volkswagen tak využívá technologii ICAS1 společnosti Continental pro své připravované elektromobily ID., mezi než patří mimo jiné také model Volkswagen ID.3, jehož sériová výroba se zakrátko rozběhne.

Další informace o uvedených opatřeních jsou k dispozici v samostatné tiskové zprávě, kterou dnes zveřejnila divize Interior

Vitesco Technologies přináší plně integrovaný elektrický pohon do sériové výroby

Kromě toho divize Vitesco Technologies náležející do koncernu Continental nedávno oznámila uzavření smlouvy o dodání prvního plně integrovaného hnacího systému pro několik modelů skupiny PSA a automobilky Hyundai vyráběných ve velkých sériích.

„Vitesco Technologies má potenciál zaujmout vedoucí roli v dynamickém tržním prostředí technologií pohonu,“ uvedl Andreas Wolf, generální ředitel společnosti Vitesco Technologies. Dokladem toho je, že se dvě přední automobilky nedávno rozhodly pro inovativní technologie elektrického pohonu nabízené společností Vitesco Technologies.

Inovativní pohony náprav najdou v budoucnu uplatnění mimo jiné v malých elektrických automobilech Peugeot e-208 a Opel Corsa-e, v SUV Hyundai Encino a v sedanu Hyundai Lafesta. Díky silným kompetencím v oblasti elektroniky, snímačů a ovladačů se společnost Vitesco Technologies stala jedním z vítězných poskytovatelů systémů pro vysokonapěťové součásti a řešení pro hybridní pohony.

Čtvrtletní a roční výsledky zatížené jednorázovým efektem

Ve vykazovaném čtvrtletí dosáhl očištěný provozní výsledek (očištěný EBIT) výše 615 milionů eur. Očištěná provozní marže činila 5,6 procenta (loni 7,1 procenta). Jsou v tom již zahrnuty pohledávky za záruční nároky ve výši 187 milionů eur, které byly oznámeny v červenci 2019.

Očištěný výsledek EBIT ve výši 615 milionů eur byl v uplynulém čtvrtletí nad ohlášeným výsledkem EBIT ve výši –1,97 miliardy eur. Záporný rozdíl činil 2,585 miliardy eur. Stejně tak se zmenšil výsledek koncernu připočítaný podílníkům na –1,99 miliardy eur po 626 milionech eur ve stejném období předchozího roku. Stojí za tím pokles hodnoty nemateriálního investičního majetku oznámený 22. října 2019 a také rezervy na probíhající restrukturalizační program, které se negativně projevily na ohlášeném výsledku EBIT a na čistém zisku. „Za poklesem hodnoty stojí odpisy firemních hodnot z nákupů nemající vliv na placení, které jsme učinili kvůli upraveným tržním vyhlídkám,“ uvedl finanční ředitel společnosti Continental Wolfgang Schäfer.

Schäfer současně poukázal na solidní výkon společnosti Continental v uplynulém čtvrtletí: „Když se podíváme na náš čistý provozní výkon, zaznamenali jsme ve třetím čtvrtletí rozumný vývoj.“

V nejlepším případě je pro rok 2020 očekáván boční trend výroby osobních automobilů

Automobilový průmysl je v současnosti celosvětově vystaven velmi intenzivně klesajícímu tržnímu prostředí. „Výrobní objemy se výrazně snížily. Za letošní rok se výhledově vyrobí méně než 90 milionů vozidel. Ve srovnání s předpoklady stanovenými před dvěma lety je to o více než 10 milionů automobilů méně,“ vysvětlil Schäfer.

„V nadcházejících pěti letech podobně jako ostatní účastníci trhu nepočítáme s tím, že by se celosvětová výroba oživila,“ dodal. Ohledně příštího roku Schäfer prohlásil: „V nejlepším případě se v roce 2020 setkáme s bočním trendem automobilové výroby.“ Stejně tak je ovšem dobře možné, že i v následujícím roce – a tím pádem už třetí rok po sobě – dojde k poklesu celosvětové výroby osobních a lehkých užitkových vozidel.

V Číně za třetí čtvrtletí poklesla výroba osobních a lehkých užitkových automobilů ve srovnání se čtvrtletím předchozího roku o více než 5 %, zatímco v Evropě a Severní Americe se oproti loňské úrovni vyvíjela přibližně stabilně.

Pro čtvrté čtvrtletí však koncern v těchto třech oblastech vychází z klesajících výrobních čísel. Pro celý rok očekává společnost Continental pokles celosvětové výroby osobních a lehkých užitkových vozidel přibližně o 6 procent ve srovnání s předchozím rokem.

Volné hotovostní prostředky třetího čtvrtletí, před akvizicemi a včetně vlivů začlenění leasingových poměrů (IFRS 16) do rozvahy a vlivů právního osamostatnění divize Powertrain, dosáhly výše 343 milionů eur (loni 74 milionů eur, před čistým odvodem pro dotování penzí v USA). Vzhledem k pravidelným sezonním výkyvům, a tím i velmi silným přílivem prostředků, k němuž tradičně dochází ve čtvrtém čtvrtletí, koncern pro celkový rok dále předpovídá volné hotovostní prostředky před akvizicemi mezi přibližně 1,2 a 1,4 miliardami eur před efektem Carve-out.

Datum zveřejnění

12.11.2019

Zdroj informací

Continental AG

Výběr jazyka

Automechanika Frankfurt 2022

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2317 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál