Servind

Před prázdninami pojišťovny zvolily různé strategie

Před prázdninami pojišťovny zvolily různé strategie

Před prázdninovou sezónou, která vždy znamená zvýšení nehodovosti, se do POVIndexu promítla rozdílná strategie pojišťoven. Někde se zlevňovalo, jinde zdražovalo. Za částku 6580 korun bylo možné v červnu podle Broker Consulting POVIndexu sjednat povinné ručení pro vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, typický vůz, kterým jezdí české domácnosti.

„Přestože k dramatickému posunu hodnoty POVIndexu ani tento měsíc nedošlo, ne všechny pojišťovny zůstaly na původních cenách. V pozadí čísel je to jako na houpačce. Jedna společnost zvolila strategii výraznějšího zdražení a druhá naopak zastává cestu zlevnění a přizpůsobení se klientovi a jeho požadavkům,“ shrnuje vývoj Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění Broker Consulting

„Řidiči by si měli při sjednávání povinného ručení být vědomi toho, že v červenci a srpnu narůstá na tuzemských silnicích počet dopravních nehod. Volba základního limitu povinného ručení 35 milionů Kč na újmu na zdraví a 35 milionů na škodu na majetku není v současné době dostačující, a to jak vzhledem cenám vozidel a náhradních dílů, tak i možnostem náhrad na základě občanského zákoníku. Startovacím limitem by mělo být alespoň 50 milionů,“ dodal Váchal.

Vzhledem k tomu, že o letošních prázdninových, respektive letních měsících se očekává, že více Čechů bude trávit dovolenou v tuzemsku, je vhodné zvážit k povinnému ručení i různá připojištění. Mezi ty na českých silnicích nejvhodnější patří například pojištění rizika střetu se zvěří, ochrany před přírodními vlivy (kroupy, lokální záplavy, padlé stromy) či odcizení zavazadel z vozidla. Je třeba si také uvědomit, že výše POV se liší dle regionů. V Praze si majitelé vozidel musí připravit na ceny v průměru o 11,1 % vyšší a ve městech velkosti Benešov naopak ušetří průměrně celých 14,3 %.

Jiří Váchal to doplňuje: „Se zhoršující se ekonomickou situací český domácností vlivem poklesu výroby a nárůstů nezaměstnanosti jsou na místě obavy z doprovodného negativního trendu, a to vrůstajícího počtu nepojištěných vozidel na českých silnicích, tedy nárůstů těch, kteří si povinné ručení záměrně nesjednají ve snaze snížit finanční zátěž rodinného rozpočtu. Takovéto řidiče upozorním, že od 1. ledna 2018 byl opětovně zaveden sankční poplatek do garančního fondu České kanceláře pojistitelů pro majitele či provozovatele nepojištěných vozidel.“

Broker Consulting POVIndex ukazuje průměrnou cenu za typické povinné ručení pro nový vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW. Typ vozu byl vybrán proto, že je typickým zástupcem vozů, které používají české domácnosti. Pojištění zahrnutá do POVIndexu obsahují nejvyšší možné krytí. Pojištění dostupná na trhu ale nemají úplně identický rozsah krytí. Rozdíly v pojištěních jsou například v limitech pro opravu na místě, v limitech pro vzdálenost hrazeného odtahu, případně v možnostech náhradního vozidla. Broker Consulting POVIndex je dlouhodobým spolehlivým ukazatelem ceny za pojištění z provozu motorového vozidla ukazujícím historický vývoj ceny za povinné ručení.

Datum zveřejnění

05.08.2020

Zdroj informací

Broker Consulting

Výběr jazyka

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.3336 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál