Servind

PKN Orlen bude do roku 2050 emisně neutrální

PKN Orlen bude do roku 2050 emisně neutrální

Strategie emisní neutrality, oznámená společností PKN Orlen, je založena na čtyřech pilířích, v nichž má PKN Orlen již rozsáhlé zkušenosti a silnou pozici na trhu: energetické účinnosti ve výrobě, výrobě energie s nulovými a nízkými emisemi, alternativních palivech a ekologickém financování. K dosažení cíle být do roku 2050 emisně neutrální společnost do roku 2030 sníží emise CO2 ze svých současných rafinérských a petrochemických aktiv o 20 % a emise z výroby energie o 33 % CO2.

PKN Orlen si klade za cíl stát se lídrem energetického přechodu ve střední Evropě. Do roku 2030 investuje více než 25 miliard zlotých (150 miliard Kč) do obnovitelných zdrojů energie a dalších nízkouhlíkových projektů, které usnadní zmírnění dopadů její činnosti na životní prostředí a otevření nových obchodních modelům.

„Uhlíkově neutrální strategie je mezníkem definujícím náš přístup k podnikání v nadcházejících desetiletích. Globální energetická transformace, která se odehrává před našimi očima, je velkou příležitostí pro rozvoj ve střední Evropě,“ řekl generální ředitel PKN Orlen Daniel Obajtek.

Uvažované projekty zahrnují jak aktivity zaměřené na zlepšení emisní účinnosti v současných oblastech podnikání, tak rozvoj nových obchodních segmentů. Během deseti let bude společnost realizovat více než 60 projektů na zvýšení energetické účinnosti svých stávajících rafinérských a petrochemických aktiv. Nové navazující projekty budou využívat nejlepší a nejúčinnější technologie z hlediska emisí. PKN Orlen rovněž hodlá posílit svou pozici regionálního lídra v oblasti biopaliv r. Očekává se, že tyto projekty zvýší roční produkci biopaliv společnosti o přibližně 500 000 tun do roku 2030.

Díky dosud vynaloženým investicím do energetické účinnosti rafinérií v Płocku (Polsko), Litvínově (Česká republika) a Mažeikiai (Litva) je nyní více než 80 % emisí CO2 společnosti PKN Orlen v tomto segmentu pokryto bezplatnými povolenkami . Skupina vlastní 1 GW moderních výrobních kapacit na plyn a více než 50 obnovitelných zdrojů energie s celkovým instalovaným výkonem 450 MW. PKN Orlen je již významným producentem biopaliv v tomto regionu a pracuje na vývoji technologií pro získávání biopaliv z celulózových surovin, rostlinných a použitých kuchyňských olejů, jakož i pro výrobu bioplynu. Je také v přípravné fázi výstavby výrobny vodíku s kapacitou 600 kg/h ve Włocławku, který by měl společnosti zajistit vedoucí pozici na polském trhu s vodíkem používaným v dopravě.

Toto oznámení přichází poté, co Shell, BP a některé další evropské ropné společnosti ohlásily podobné plány v souladu s dlouhodobými cíli EU v oblasti změny klimatu. V červnu letošního roku evropští zpracovatelé ropy představili plán v hodnotě 650 miliard eur na dekarbonizaci pohonných hmot do roku 2050 s tím, že se zavázali do tohoto termínu dosáhnout klimatickou neutralitu.

Datum zveřejnění

11.09.2020

Zdroj informací

Vladimír Rybecký

Výběr jazyka

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.3392 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál