Servind

CarVertical nabízí on-line prověřováním ojetých vozidel

CarVertical nabízí on-line prověřováním ojetých vozidel

Na český trh vstupuje nadnárodní společnost carVertical, která se zabývá on-line prověřováním ojetých vozidel před jejich koupí. V současné době význam trhu s ojetými vozidly roste - klesá prodej nových aut a řada motoristů místo nich volí nákup ojetin. Podle dosavadního vývoje na trhu v letošním roce bude tento trend i nadále pokračovat, a to nejen v ČR.

Trh s automobily v ČR

Počet prodaných ojetých vozidel byl již v minulých letech téměř třikrát větší než počet prodaných nových vozů. Vloni se podle Svazu dovozců automobilů v ČR prodalo 249 915 nových osobních aut, zatímco podle kvalifikovaného odhadu se ve stejném období prodalo kolem 700 000 ojetých osobních vozů. Více než polovina se jich prodala napřímo mezi soukromými osobami, menší část prodaly autobazary a prodejci nových vozů.

Vývoj trhu pod vlivem koronakrize

V letošním roce se prodej ojetin po jarním propadu již v létě vrátil téměř na úroveň loňského roku. Naproti tomu počty prodaných nových vozidel sice v červnu po jarním propadu vzrostly, ale od té doby v meziročním srovnání dále klesá a i řada firemních zákazníků volí raději ojeté vozidlo. Lze očekávat, že bude nadále klesat zájem o nové vozy ze strany soukromých i firemních zákazníků. Na druhé straně poroste zájem firem o ojeté vozy. Z těchto důvodů pravděpodobně dojde k jejich nedostatku na trhu, ke zvýšení cen ojetin a růstu jejich dovozu. Význam trhu s ojetinami se podle Autovista Group zvyšuje nejen v ČR, ale i v dalších evropských zemích.

Podvody při prodeji ojetých vozidel

„Odhadujeme, že z celkového počtu ojetých vozidel se jich každoročně zhruba čtvrtina dováží. Zbytek jsou vozidla tuzemského původu nebo byla ze zahraničí dovezena již v minulosti. Dovážené ojetiny jsou zákazníky žádané, protože často bývají v technicky lepším stavu, než ty tuzemské. Daleko častěji ale u nich dochází ke stáčení a dalším podvodům. Důvod je jednoduchý - je u nich obtížně zjistitelná jejich historie i původ,” říká tiskový mluvčí společnosti carVertical Jan Dryák.

Stáčení a další podvody při prodeji ojetých aut nejsou ryze českým specifikem, ale celosvětovým problémem. Podle studií Evropského parlamentu je v EU zhruba třetina nabízených aut stočených, u přeshraničního obchodu s auty dokonce polovina. Zákazníci tak ročně utrpí ročně škodu v řádu miliard eur. Velkým problémem jsou i utajené opravy vozidla po pojistné události.

„Podle našich statistik 25,1 % vozidel prověřených v ČR má za sebou opravu karoserie. Naprostá většina prodejců ojetých vozidel přitom prodělané havárie a opravy před zákazníky tají. To má vliv nejen na cenu vozidla, ale i na jeho technický stav, bezpečnost a užitnou hodnotu,” říká vedoucí oddělení inovací a produktů carVertical Arnas Vasiliauskas.

Charakteristika společnosti carVertical

Společnost carVertical vytváří historicky první globální celosvětový registr historie vozidel, přičemž její ambicí je v budoucnu mít data o každém autě na světě. Díky svým aktivitám ve 21 zemích světa má k dispozici data i o velkém množství vozidel dovážených do ČR. CarVertical denně prověří přes 150 000 aut, která jsou v prodeji po celém světě. Společnost disponuje záznamy o více než 50 milionech vozidel hlášených jako poškozené v různých evropských zemích a Severní Americe.

CarVertical je podporovaný prostřednictvím operačního programu fondů EU a aktivně spolupracuje s významnými světovými výrobci aut, jako jsou BMW nebo Volkswagen. Společnost je založená na technologii blockchainu, takže ve srovnání s informacemi uchovávanými v centralizovaných databázích je obtížnější falšovat, měnit nebo manipulovat údaje.

On-line prověření je českým motoristům dostupné na webu https://www.carvertical

Datum zveřejnění

27.09.2020

Zdroj informací

CarVertical

Fotogalerie

Výběr jazyka

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.3728 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál