Ještě před třemi lety nepřekročil počet nehod klientů Allianz se zvěří ani 2000 za rok. Letos se statistika hranici 2000 blížila už koncem léta. Srážek se zvěří rok od roku přibývá a podzim bývá nejrizikovějším obdobím. Řidiči by si měli dávat pozor zejména za svítání a soumraku.
Co dělat, když k nehodě dojde?
„V roce 2017 nám klienti nahlásili 1837 nehod se zvěří za celý rok, letos jich bylo 1809 jen do konce srpna. Průměrná výše škody našich klientů momentálně dosahuje 47 tisíc korun, za tři roky se zvýšila zhruba o pět tisíc,“ uvádí analytička Allianz pojišťovny Martina Červenková.
U někoho jde o odřený nárazník, někdo má totální škodu a vůz mu už dál neposlouží. Nejvíce nehod se zvěří zaregistrovala Allianz letos do konce srpna ve Středočeském kraji, a to 276. Špatně dopadl i Jihočeský kraj s 253 srážkami, klienti z Plzeňska nahlásili 217 nehod.
Srážce se zvěří můžete předejít pouze předvídáním a rychlou reakcí. Při jízdě podél polí a lesů v ranních či večerních hodinách preventivně zpomalte. V případě, že zvěř už vidíte v blízkosti silnice, je vhodné přepnout z dálkových světel na potkávací, aby nebyla oslněna, a případně ji nechat přejít. Pokud se střetu se zvířetem již nedá zabránit, odborníci doporučují brzdit, ale nestrhávat volant. Při čelním nárazu sice může dojít k úhynu zvířete, ale vaši posádku konstrukce vozu pravděpodobně ochrání lépe než při nárazu do stromu.
Jak se zachovat po nehodě?
13.10.2020
Allianz pojišťovna