Nové Technické a inovační centrum 3M

Nové Technické a inovační centrum 3M

Nové Technické a inovační centrum pro zákazníky společnosti 3M v business parku v Praze na Chodově tvoří moderně zařízený showroom a plně vybavená aplikační vývojová laboratoř. Rozšířené technické zázemí nabízí ještě více místa pro testování zákaznických aplikací. Zdejší inovace podporují český průmysl a nachází uplatnění i v širším regionu střední a východní Evropy.

Nové Technické a inovační centrum pro zákazníky nahrazuje předchozí dvě inovační centra. Je doplněné o moderní možnosti projekce digitálního obsahu i o nová pracoviště. Orientuje se zejména na představení řešení z oblasti lepení, dekoračních a ochranných fólií, zvukově izolačních materiálů, broušení, elektrických a elektrotechnických materiálů.

„Vlastní technické centrum nám dává možnost testovat výrobky 3M podle konkrétních požadavků zákazníků, ale také vyvíjet nové aplikace, které jim umožní zefektivnit výrobní procesy nebo zlepšit kvalitu produkce,“ vysvětluje technický ředitel 3M Rudolf Melezinek.

Český tým aplikačních inženýrů 3M ročně zpracuje na stovku projektů, naprostá většina souvisí s automobilovým průmyslem, ale i s velkými dopravními prostředky, elektronikou a mnoha dalšími oblastmi průmyslu.

3M Česko aktivně spolupracuje s ostatními pobočkami 3M v dalších evropských zemích, v Asii a USA. Pražské Technické a inovační centrum pro zákazníky je nejčastěji v kontaktu s velkým Inovačním centrem 3M ve Vratislavi, ale dělá i společné projekty s laboratořemi 3M v Německu nebo Velké Británii. „Díky lokální spolupráci se zákazníkem a zároveň aktivní komunikaci s dalšími centry 3M se české firmy stávají součástí globálních vývojových projektů,“ říká Rudolf Melezinek. 

Unikátní zázemí pro vytváření hodnot

Zákaznické technické a inovační centrum zahrnuje několik specifických pracovišť. Patří sem například laboratoř se dvěma klimatickými komorami pro vystavování testovaných lepených spojů vlivům extrémního prostředí nebo kondicionovaná laboratoř pro termickou analýzu a stabilizaci vzorků. „V ní probíhá podpora stávající aplikace pro jednu zahraniční automobilku. Podařilo se nám díky ní přesunout z Asie do Evropy výrobu specifických dílů, které jsou citlivé na přepravu. Nyní se tento díl kompletuje v České republice a zákazník má zajištěnu nejvyšší možnou kvalitu,“ popisuje Rudolf Melezinek.

V centru je i brusičská část pro ruční i strojové broušení nebo přípravna, kde se odehrávají všechny procesy předcházející testování lepených spojů, jako jsou příprava vzorků, řezání na míru, čištění, lepení, mechanické testování a další. Velkou pomocí je plotr na vyřezávání fólií nebo lepicích pásek. Ten umožňuje vytvářet vlastní design, tvarovat na míru a nejvíce se osvědčuje pro prototypování. Unikátní je i ultrazvuková pračka, která je dostupná pouze ve dvou pracovištích v Evropě - v ČR a v Belgii. V ní například proběhl vývoj procesu čištění kloubních náhrad kladenského výrobce chirurgických implantátů a náčiní Beznoska. Používá se přitom patentovaná kapalina 3M Novec.

Nejdůležitějším místem v technickém a inovačním centru je pracoviště týmu aplikačních inženýrů. Ti již nesedí v kanceláři, ale přímo v laboratoři, kde mají více místa na výrobu a ověřování prototypů, diskuse a vytváření nových nápadů. „Typickou aplikací je například polep na sloupek v autě. V takovém případě je skvělé mít místo, kam lze umístit celé dveře od auta tak, aby nikomu nepřekážely, a inženýři kolem nich mohli chodit a přemýšlet, jak se materiál bude chovat, jak ho upevnit co nejlépe, co všechno ovlivní jeho funkčnost. A přesně to nové zázemí umožňuje,“ popisuje Rudolf Melezinek a dodává, že se zde dá i školit 3M certifikovaným procesem na dodatečné polepy aut.

Cílem práce v aplikační vývojové laboratoři je posunout technologii aplikace jednotlivých 3M produktů a technologii u zákazníka o krok dál. „Zákazník tak ušetří čas, peníze a celkovou kapacitu tím, že namísto slepého výběru z katalogu a zkoušení více produktů nám zadá své technické požadavky a my mu nabídneme hotové návrhy, ze kterých si vybere pro něj nejvhodnější řešení,“ potvrzuje aplikační vývojový inženýr Daniel Samec ze 3M.

Veletrh inovací 3M na několika metrech čtverečních

Technické a inovační centrum doplňuje předváděcí centrum. Vstupuje se do něj přes tzv. darkroom s půlkulatým plátnem, na němž se promítá historie společnosti 3M. V showroomu zákazníky čekají ukázky aplikací a řešení. Praktické demo-tools dají zákazníkům možnost přesvědčit se například o kvalitě lepicích pásek, reflexních materiálů nebo akustické izolace. Vzhledem k diverzifikovanému portfoliu 3M, které čítá přes 50 000 položek, nelze vystavit všechny produkty, a proto přichází na řadu řešení v podobě velkoformátových LCD panelů. Díky knihovně produktových videí na nich lze sledovat nejrůznější ukázky vědy aplikované na život ze světa 3M,.

Příprava nového Technického a inovačního centra pro zákazníky 3M byla součástí rekonstrukce veškerých prostor 3M, včetně kanceláří. Zaměstnanci dostali nové zázemí, mají k dispozici více odpočinkových zón a také zasedacích místností. Na jejich designu se podepsaly i polepy z divize komerční grafiky 3M, nejčastěji s tematikou přírody. Hlavní stavební práce probíhaly v jarních a letních měsících, kdy zaměstnanci pracovali v režimu home office. Celková investice do renovace, včetně vybudování Technického a inovačního centra pro zákazníky 3M, dosáhla 18 milionů Kč.

Datum zveřejnění

11.11.2020

Zdroj informací

3M

Fotogalerie

Výběr jazyka

DEFEND INSURANCE

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2643 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál