Servind

Rozmach online nákupů urychlí nástup elektrických dodávek

Rozmach online nákupů urychlí nástup elektrických dodávek

Podle studie společnosti LeasePlan What’s Next in LCVs evidovali v loňském roce provozovatelé eshopů na celém světě každý měsíc v průměru přibližně 22 miliard návštěv. Předpokládá se, že letos vzrostou tržby elektronických obchodů na 6,54 bilionu dolarů. Tak ohromný objem vede k zásadnímu navýšení počtu vozidel rozvážejících objednané zboží.

Zvláště pro města to představuje velkou ekologickou zátěž. Řada z nich už nyní automobilovou dopravu výrazně reguluje a do svých center zakazuje vjezd vozům s konvenčními motory. Tato tendence bude posilovat. Pro rozvážkové společnosti to představuje zásadní problém - s konvenčními vozidly nebudou moci zakázky doručit. Řešením jsou dodávky na elektrický pohon.

Výrobci na takový vývoj reagují urychleným vývojem nových modelů. Vedle ekologického přístupu jsou dalšími trendy zvyšující se nároky na technologickou i bezpečnostní výbavu vozidel, zahrnující pokročilé asistenty pro nouzové brzdění, na ochranu před bočním větrem, na detekci případné ospalosti řidiče a podobně.

„Chytřejší a čistší dodávkové automobily se stanou novou normou. V budoucnu už neobstojí žádná výmluva, proč by se bílá lehká užitková vozidla neměla vyměnit za zelená, tedy ekologická. Dobrou zprávou je, že na trh hodlá vstoupit celá řada dodávek s nulovými emisemi, které mají potenciál zásadně přeměnit logistiku na takzvané poslední míli,“ komentuje závěry analýzy generální ředitel nadnárodní leasingové společnosti LeasePlan Tex Gunning.

Stoupající zájem o užitková vozidla s alternativními pohony potvrzuje také česká pobočka LeasePlanu. Jejich uživatele lze podle firmy rozdělit do dvou skupin. První tvoří velké společnosti, často nadnárodní korporace, které pořizováním elektricky poháněných užitkových vozidel demonstrují svou odpovědnost za životní prostředí. Do druhé skupiny patří firmy a organizace, pro které mohou být elektrické dodávky už dnes i ekonomickým řešením.

„Jde především o rozvážkové subjekty působící na malém území, typicky v rámci jednoho města. V poslední době takových klientů přibývá. Rozšíření nabídky o nové modely elektrických dodávkových vozidel zájem o tento pohon ještě zvýší,“ míní manažer společnosti LeasePlan Česká republika pro oblast užitkových vozidel Jan Petráň.

Analýza společnosti LeasePlan What’s Next in LCVs obsahuje souhrn nejnovějších trendů v oblasti lehkých užitkových vozidel, informace o budování souvisejících městských logistických center, která budou sloužit i jako hromadná dobíjecí místa pro flotily elektrických dodávek, o roli konektivity při zajišťování chytřejší a efektivnější logistiky na poslední míli. Studie poskytuje také přehled nové generace modelů elektrických užitkových vozidel, která přicházejí na trh. Zvláštní pozornost přitom věnuje dvěma nováčkům v oboru: značkám Arrival a Rivian.

Datum zveřejnění

27.4.2021

Zdroj informací

LeasePlan

Fotogalerie

Výběr jazyka

VALEO 2024

Facebook

AutoWeek

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2641 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál