Výhody domácího plnění vozidel na CNG

Výhody domácího plnění vozidel na CNG

Majitelé vozidel na CNG se nemusejí omezovat pouze sítí veřejných plnicích stanic. K dispozici jsou i domácí plničky. Ty umožňují plnit CNG přímo v pohodlí garáže. Vhodné jsou také pro menší firmy provozující jednotky vozidel na stlačený zemní plyn.

„Možnost natankovat si doma není výsadou pouze majitelů elektromobilů. Stejný komfort nabízejí také domácí plničky vozidel na CNG. Ty jsou svými kompaktními rozměry srovnatelné například s malou ledničkou. Lze je tak jednoduše umístit do garáže rodinného domu a využít pro plnění i více aut najednou,“ uvedla výkonná ředitelka Českého plynárenského svazu (ČPS) Lenka Kovačovská.

„Motoristé mají v České republice k dispozici více než 220 veřejných CNG stanic. Přesto je evidentní, že se jednotlivcům a menším podnikům vyplácí investovat do možnosti plnit doma či v areálu společnosti. Typickými firemními uživateli jsou například pekařství, rozvážkové služby všeho druhu nebo třeba logistické firmy provozující menší flotily vysokozdvižných vozíků,“ dodala Kovačovská.

V České republice se výrobou malých plnicích zařízení pro vozidla na CNG aktuálně zabývá pouze firma Motor Jikov Strojírenská. Do jejího portfolia se řadí i velké veřejné plnicí stanice nebo plničky pro dopravní podniky. Domácích plniček firma již po celé Evropě prodala stovky, zejména do zemí Beneluxu, pobaltských republik a Francie. Na tuzemský trh jich dodala zhruba 150.

„Naše zařízení představuje ekvivalent k domácím rychlonabíjecím zásuvkám, takzvaným wallboxům, pro elektromobily. CNG však naplní nádrž vozu dvakrát rychleji. Přesto, že pořizovací cena je aktuálně zhruba dvojnásobná, lze předpokládat, že s nárůstem poptávky se bude snižovat. Naše nejprodávanější zařízení MJ Compact 05 disponuje výkonem 5 m3 za hodinu, tedy 3,6 kg. Vyznačuje se rychlou a jednoduchou instalací, nejnižšími investičními náklady a je vhodné pro uživatele s jedním až šesti vozidly na CNG,“ uvedl Jan Kocourek z oddělení Zákaznické podpory ve společnosti Motor Jikov Strojírenská.

Domácí stanice lze jednoduše připojit ke standardním rozvodům plynu. Zařízení plyn následně stlačí a v této podobě plní do vozidel. Celý proces automaticky kontroluje a jakmile je dosaženo požadovaný tlak v nádrži, plnička se sama vypne. Zařízení je vybaveno i bezpečnostními prvky, jako jsou metanové čidlo, trhací spojka nebo teplotní kompenzace.

Vozidla na CNG jsou cenově srovnatelná s auty na benzin či naftu. Ve stále větší míře je do svých vozových parků zařazují provozovatelé městské hromadné dopravy, zásilkové a rozvážkové společnosti, autoškoly, státní instituce nebo taxislužby. V segmentu užitkových vozidel v současnosti neexistuje jiné dostupné palivo, které by dosahovalo požadované kombinace vysokého výkonu, uspokojivého dojezdu a ekologického provozu.

Datum zveřejnění

24.6.2021

Zdroj informací

Český plynárenský svaz

Foto: Český plynárenský svaz

Výběr jazyka

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2844 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál