Servind

Hasičský speciál Scania pro Letiště Praha - Vodochody

Hasičský speciál Scania pro Letiště Praha - Vodochody

Hasičská jednotka na letišti Praha - Vodochody je vázána přísnými mezinárodními předpisy, které mimo jiné stanovují velmi náročné dojezdové časy. První zasahující vozidlo musí být na jakémkoliv místě vzletových a pojezdových tratí už do tří minut po nahlášení události. I z těchto důvodů je hasičské vozidlo nadstandardně vybaveno.

Vozidlo Scania P 500 je mimo jiné vybaveno řadou specialit. Unikátní je například tlačítko pro nastartování motoru, které je umístěno na karosérii vozidla u dveří řidiče. Podvozek je možné chladit pomocí speciálních trysek a vozidlo má stálý pohon všech kol. Aby tato cisternová automobilová stříkačka splnila požadavky na zrychlení ICAO, má výkon šestiválce 13,0 l 368 kW (500 k), což je mezi hasičskými speciály nadstandardní hodnota.

Nástavba od společnosti Kobit je pak mimo jiné opatřena odnímatelnou lafetovou proudnicí se jmenovitým výkonem 2000 l/min, délkou účinného dostřiku plným proudem nejméně 50 m a nádržemi na až 4099 l vody a 249 l pěnidla.

Hasičský záchranný sbor podniku Aero Vodochody Aerospace ve stávající podobě vznikl současně s přestěhováním firmy do Vodochod v roce 1953. V současnosti má 34 profesionálně vycvičených zaměstnanců. Hlavními úkoly jsou samozřejmě požární ochrana podniku a zabezpečení letového provozu na firemním letišti, a k tomu ještě zajištění zásahové činnosti mimo firmu v rámci IZS.

Již od svého vzniku má HZSP Aero dobré jméno a dlouhou tradici při poskytování pomoci u všech typů mimořádných událostí v okolním regionu. Díky spolupráci s HZS Středočeského kraje i GŘ HZS ČR je jednotka HZSP smluvně zařazena v krajském poplachovém plánu v okruhu 15 km od místa dislokace jednotky včetně vybraných úseků dálnice D8. Toto zařazení a aktivní zásahová činnost v rozsahu 150 výjezdů mimo podnik ročně přináší zřizovateli jednotky téměř nulovou fluktuaci hasičů a především neocenitelnou a nejlepší možnou formu výcviku při ostrém zásahu.

Není tedy náhodou, že jednotka HZSP Aero Vodochody Aerospace jako první a doposud jediná podniková jednotka v ČR získala dotaci na pořízení nové CAS z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů ve výši 2,5 milionu Kč. Zbývající část do celkové pořizovací hodnoty téměř 8,5 milionu Kč včetně DPH uhradil zřizovatel jednotky společnost Aero Vodochody Aerospace.

Datum zveřejnění

29.7.2021

Zdroj informací

Scania

Foto: Scania

Fotogalerie

Výběr jazyka

VALEO 2024

Facebook

AutoWeek

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.255 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál