Servind

10 let Tatry Phoenix

10 let Tatry Phoenix

Na podzim roku 2011 začala z výrobní linky společnosti Tatra Trucks sjíždět těžká nákladní vozidla nové řady Tatra Phoenix. Klíčový produkt civilní výroby kopřivnické automobilky za 10 let prošel nepřetržitým vývojem. V blízké budoucnosti se počítá s příchodem vozidel Tatra Phoenix nové generace.

Automobilka v současné době vyrábí čtyři modelové řady určené pro široké spektrum zákazníků. Klíčovým produktem civilní výroby je řada těžkých nákladních vozidel Tatra Phoenix, která se veřejnosti poprvé představila v září 2011. Do dnešní doby Tatra Trucks dodala zákazníkům 3650 vozů Phoenix do více než tří desítek zemí světa v nejrůznějších provedeních určených jak pro smíšený, tak pro terénní provoz.

Tatra Phoenix je pro automobilku stěžejním typem pro civilní sféru. Tyto vozy nacházejí uplatnění v průmyslových segmentech stavebnictví, těžařství, lesnictví, zemědělství, v komunálních službách, jako hasičské a záchranářské speciály, jako nosné platformy pro vojenskou techniku či speciální vozidla atd.

Konstruktéři měli od počátku ambici uspět s ním jak na tradičních, tak i nových trzích a především tam, kde je vyžadováno plnění nepřísnějších emisních limitů. Jejich práci a rychlý vývoj ocenil mezinárodní titul The Best AWD Truck 2012 - Nejlepší plněpohonné vozidlo roku 2012, který modelová řada Tatra Phoenix získala v celoevropské anketě International Truck of the Year.

Sériová výroba vozů Tatra Phoenix otevřela zcela novou kapitolu historie automobilky a díky této modelové řadě se Tatra Trucks začala výrazněji prosazovat na konkurenčně velmi náročných trzích západní Evropy. 

V souvislosti se zavedením prozatím nepřísnějších legislativních opatření a emisních limitů Euro VI v Kopřivnici v roce 2015 připravili provedení Phoenix Euro 6. V roce 2017 automobilka oslavila 120. výročí vzniku svého prvního automobilu se spalovacím motorem a jako připomínku tohoto milníku vyrobila limitovanou sérii vozů Tatra Phoenix Präsident. Ve stejné době se Tatře podařilo dosáhnout mety 1000 vyrobených vozů modelové řady Phoenix.

O rok později dostala inovovaná modelová řada Phoenix 2018 úspornější a výkonnější motory Paccar, rozměrově menší systém čištění výfukových plynů či soustavu kotoučových brzd.

V současné době vývojový tým pod vedením ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Radomíra Smolky zahájil práce na nové generaci modelové řady Phoenix. Zkoušky prototypů by měly přijít v roce 2023 a o rok později by se měla rozjet sériová výroba. Je tedy jisté, že Phoenix bude i nadále jedním z hlavních prvků výrobního portfolia Tatra Trucks.

Tatra Phoenix kombinuje osvědčenou tatrováckou koncepci podvozku s centrální nosnou rourou a nezávisle zavěšenými polonápravami s moderními technologiemi a konstrukčními prvky renomovaných světových výrobců. Obchodní řada Tatra Phoenix je jediným sériově vyráběným plněpohonným nákladním vozidlem využívajícím vzduchové odpružení všech náprav. Typickým znakem je rovněž unifikované provedení různých typů přídavných (sestupných) převodových skříní Tatra, vyhovujících zástavbě hlavních převodových skříní Tatra, ZF nebo Allison v přímo řazeném, automatizovaném či zcela automatickém provedení. Podvozky jsou k dispozici v provedeních 4x4, 6x6, 8x8, 8x6, 10x10 či 10x8, 12x8, 14x8. K pohonu slouží moderní kapalinou chlazené motory Paccar MX-11 a MX-13, které splňují nejpřísnější emisní normy. Vozy řady Phoenix mohou být různě individualizovány podle požadavků zákazníka.

Datum zveřejnění

20.10.2021

Zdroj informací

Tatra Trucks

Foto: Tatra Trucks

Fotogalerie

Výběr jazyka

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.3487 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál