Servind

Nejlepší robočíšník je z Prahy 2

Nejlepší robočíšník je z Prahy 2

Letošní 13. ročník Robosoutěže Fakulty elektrotechnické ČVUT vyvrcholil finálovým bojem středoškolských a univerzitních týmů. V něm zvítězil Tým STV z Domu dětí a mládeže Prahy 2. Vítězem kategorie hodnotící design se potom stal tým Gymstr šestá Ó reprezentující gymnázium Strakonice.

Cílem letošního ročníku bylo najít nejschopnějšího ROBO číšníka, respektive studentský tým, který jej dokáže postavit a naprogramovat. Robotické vozítko z lega muselo překonat dráhu s proměnným sklonem, aniž by mu z plošinky sjel vozíček.

Celou akcí provázel humanoidní robot studentů FEL ČVUT Ludvík a jeho další „kolega“ z lega, který zahrál na klavír několik písní. Hlavní pozornost ale patřila 37 soutěžním robotům a jejich tvůrčím týmům. Po třech kvalifikačních jízdách postoupilo 16 nejlepších robotů, kteří se utkali ve vyřazovacích bojích. V souboji o třetí místo zvítězil tým PIKOBOTI ze SPŠ Ostrov.

Ve finále se střetly týmy E4 z téže SPŠ v Ostrově a Tým STV z Domu dětí a mládeže Prahy 2. Právě tento tým ve složení Kryštof Kordík, Kryštof Holý a Richard Agulár se stal absolutním vítězem celé soutěže.

„Průběh finále ukázal, že rozdíly mezi jednotlivými týmy jsou rok od roku menší. Osobně musím říct, že takto napínavé finále jsem ještě nezažil. Soutěž je díky tomu divácky atraktivnější a zároveň kvalitnější. Je vidět, že dovednosti v oblasti robotiky žáků středních škol se výrazně zlepšují, což je dobrá zpráva i pro naši školu. Myslím, že mezi účastníky je řada našich budoucích studentů,“ říká organizátor soutěže Martin Hlinovský z katedry řídicí techniky FEL ČVUT.

Ačkoliv se tým Gymstr šestá Ó z gymnázia Stakonice nakonec neprobojoval mezi nejlepších 16, jeho členové nemusí být smutní. Unikátní řešení vyvažování vozíku jim totiž přineslo ocenění v kategorii Design robota.

Kromě věcných cen od partnerů MathWorks, Humusoft, Applifting, Škoda Auto, Fanuc, Sick, Strand a Kingston Technology získají členové prvních třech týmů také jistotu přijetí na Fakultu elektrotechnickou ČVUT bez přijímacích zkoušek.

Datum zveřejnění

22.12.2021

Zdroj informací

FEL ČVUT

Foto: FEL ČVUT

Fotogalerie

Výběr jazyka

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.1945 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál