Servind

Věří Češi prodejcům ojetých vozů?

Věří Češi prodejcům ojetých vozů?

Při koupi ojetého auta je důvěra tím nejdůležitějším. V každé zemi však mohou mít lidé k prodejcům úplně jinou míru důvěry. Odborníci z carVertical proto udělali výzkum v 17 zemích mezi 4500 lidmi aby zjistili, co si o prodejcích myslí.

Respondentů se zástupci společnosti carVertical ptali zda věří prodejcům ojetých aut, jestli považují nákup ojetého vozu za bezpečný a do jaké míry očekávají, že prodejci splní své sliby.

Prodejcům nejvíc věří Britové

Kupující ve střední a západní Evropě mají v prodejce ojetých aut větší důvěru než ve východní Evropě, kde jsou nejrůznější podvody častější. Největší důvěra byla zaznamenána ve Velké Británii (skóre 122,2), Finsku (120,4), Slovinsku (109,7), Německu (109,4), Slovensku (107,5) a v České republice (106,4).

Tato vysoká důvěra nám ale neříká nic o tom, jestli je zasloužená. Například ve Velké Británii má 14,5 % automobilů stočené kilometry, což naznačuje, že trh s ojetými automobily není až tak poctivý. Jelikož Britové důvěřují prodejcům víc než lidé v jiných zemích, je pravděpodobné, že budou také zranitelnější vůči podvodům.

Jak vysvětluje odborník na automobilový průmysl a vedoucí komunikace ve společnosti carVertical Matas Buzelis Velká Británie se od zbytku Evropy velmi liší, protože podíl dovezených ojetých automobilů je tady výrazně nižší.

„S menším podílem dovozu na trhu má Velká Británie méně přeshraničních obchodů s ojetými vozy. To znamená, že riziko pořízení auta se stočenými kilometry může být nižší. Britský trh má však jiné problémy. Ke špatné zkušenosti při nákupu auta tady můžou vést skryté odpisy a problémy s nevypořádaným financováním,“ říká Matas Buzelis.

Nejnižší důvěra je ve východní Evropě

Mezi země se střední mírou důvěry patří Francie (102), Srbsko (100,2), Lotyšsko (94,5), Polsko (94,2), Itálie (93,7), Chorvatsko (93,3) a Rumunsko (92,8). Zdá se, že kupující v těchto zemích jsou si více vědomi nepoctivých prodejců a obvykle jsou při nákupu ojetého vozu opatrnější.

Prodejcům nejméně důvěřují zákazníci v Estonsku (88), Litvě (81,6), Maďarsku (80,5) a Bulharsku (79,5). Tyto země mají dlouhou historii podvodů s automobily. Mnoho vozidel má stočené tachometry nebo byly ve větším rozsahu bourané. Protože se mnoho řidičů v těchto zemích stalo obětí nečestných prodejců, průměrná důvěra je nízká.

Buzelis poznamenává, že ojetá auta se obvykle přesunují ze západu na východ. Vozidlům se většinou stáčí tachometry až v zemích, do kterých se vyvezla, a tam se pak dostávají na trh s ojetými auty. Podvodníci přináší výhodné nabídky, ale většinou jenom díky falšování historie aut.

Mileniálové prodejcům ojetých aut nevěří

Podle průzkumů v carVertical důvěřuje prodejcům až 55 % řidičů, kteří se vyznají v technických náležitostech aut. Ti, kteří se v autech vyznají méně, mívají pak důvěru nižší (17,5 %). Pokud je kupující zkušený mechanik, pravděpodobněji si všimne špatného stavu auta a nemusí se tolik bát o své peníze. Člověk s menšími znalostmi může mít potíže s důvěrou v prodejce právě proto, že nedokáže správně posoudit stav vozidla a vyhnout se tak špatnému nákupu.

Mladší generace prodejcům důvěřuje méně. Pouze 17,9 % lidí ve věku 25–34 let důvěřuje prodejcům ojetých vozidel ve srovnání s 30,3 % lidí ve věku 35–44 let. To může naznačovat, že mileniálové jsou víc informováni o podvodech s automobily a potenciální škodě, kterou jim může vozidlo ve špatném stavu způsobit.

„Mladší generace je taky víc zvyklá nakupovat on-line. Kupující mají při nákupu na internetu často možnost produkt vrátit pokud nesplňuje očekávání nebo má vady. U ojetých aut to však v některých zemích neplatí, a celý postup je tak mnohem složitější. Možná i to může přispívat k nedostatku důvěry,“ říká Matas Buzelis.

Datum zveřejnění

12.08.2022

Zdroj informací

carVertical

Graf: carVertical

Výběr jazyka

VALEO 2024

Facebook

AutoWeek

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2288 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál