Servind

Čerpací stanice budoucnosti podle řidičů a architektů

Čerpací stanice budoucnosti podle řidičů a architektů

Společnost Shell si v letošním roce připomíná 30. výročí otevření první čerpací stanice na území České republiky. Při této příležitosti se zeptala veřejnosti, jak budeme jezdit za dalších 30 let – v době, kdy společnost Shell plánuje dosáhnout uhlíkové neutrality.

Kromě toho Shell také připravil pro studenty architektury soutěž na téma Čerpací stanice budoucnosti, která měla za úkol dát odpověď na otázku, jak bude vypadat mobilita za 30 let.

Dominance elektromobility

Základní společnou vizí veřejnosti je představa, že v roce 2050 budou elektromobily nejrozšířenějšími vozidly na silnicích. Z průzkumu mezi českými řidiči vyplývá, že v roce 2050 bude 35 % z nich vlastnit elektromobil. Dalších 31,5 % respondentů si myslí, že bude provozovat automobil na klasický pohon (benzin nebo naftu), 14,5 % vůz na vodíkový pohon a 11 % se hodlá spoléhat na solární pohon.

Stejně tak si 58 % českých motoristů myslí, že čerpací stanice budou přeměněny na nabíjecí místa pro elektromobily. To se odrazilo i v architektonických návrzích. Pro většinu mladých profesionálů bude dobíjení elektromobilů hlavní činností, kvůli které budou zákazníci vyhledávat čerpací stanice.

„Jsme rádi, že lidé v Česku jsou připraveni postupně přejít na nízkoemisní dopravu. Jsme připraveni jim být v i v této oblasti spolehlivým partnerem. V roce 2021 jsme představili naši strategii rozvoje s názvem Powering Progress, jejímž cílem je stát se do roku 2050 uhlíkově neutrální společností. Její součástí je například i rozvoj elektromobility. Do roku 2030 chceme po celém světě provozovat 2,5 milionu nabíjecích míst. V rámci sítě našich čerpacích stanic pro české řidiče již nyní nabízíme vysokorychlostní nabíječky Ionity na dálnici D1 (Nupaky, Ladná) a rovněž nabíječky v dalších pěti lokalitách,“ vysvětluje předseda představenstva společnosti Shell Czech Republic Daniel Vagaský.

Energetická soběstačnost a čistý design

V únoru 2022 vyhlásila společnost Shell uměleckou a architektonickou soutěž pro studenty a absolventy architektury „Čerpací stanice budoucnosti“. Cílem výtvarné a architektonické soutěže bylo získat pohled studentů a absolventů architektury na mobilitu a design čerpacích stanic v roce 2050.

Mladí architekti ve svých návrzích pracovali s přírodními materiály, ekologickým designem a řešeními, která pomáhají stanici být energeticky soběstačná. Vizuálně budou čerpací stanice jednoduché, čisté, s minimalistickým designem, a nabídnou zákazníkům především prostor pro odpočinek.

Nové funkce stanice

Zejména účel rekreace předurčuje funkčnost čerpací stanice. Průzkum ukázal, že 56 % lidí si myslí, že čerpací stanice budou v roce 2050 místem setkávání s přáteli a místem odpočinku. Architekti do svých návrhů zahrnuli dětská hřiště, co-workingové prostory, kavárny a relaxační místnosti. Zároveň rok 2050 rovněž přinese nové technologie a způsoby dopravy. Podle architektů by měl design stanice zohledňovat také provoz dronů nebo autonomních automobilů.

„Těší nás, že očekávání zákazníků od čerpacích stanic a také vize mladých architektů odpovídají našemu směřování. Čerpací stanice Shell se již postupně stávají místem setkávání, rychlého nákupu základních potravin nebo dobré kávy, zdaleka tedy nejsou jen místem pro rychlé natankování,“ vysvětluje ředitel provozu čerpacích stanic Shell směřování čerpacích stanic Jan Čapský.

Vítězné architektonické návrhy

  1. místo: Dominik Lehnert

Návrh Dominika Lehnerta vychází z historie společnosti Shell, především z jejího loga. Koncept pracuje s motivem lastury, která je dodnes součástí identity značky Shell. Její tvar se podepisuje hlavně na zastřešení stanice, neboť organický tvar zapadá do volného prostranství a snaží se splývat s okolím. Stanice je rozdělena do tří zón: první nabízí tankování tradičních paliv (benzin, nafta), druhá je určena pro plynné pohonné hmoty a třetí slouží k dobíjení elektromobilů. Důraz je kladen na nové technologie a využívání obnovitelných zdrojů.

  1. místo: Martin Sucharda

Projekt Martina Suchardy sice klade hlavní důraz na elektromobilitu, nezapomíná však ani na konvenční druhy pohonných hmot. Místa pro nabíjení elektromobilů využívají jako podpůrný zdroj solární energii z fotovoltaických panelů umístěných na střeše. Vnitřní prostory se dělí do dvou pater – první slouží pro kratší zastávku, druhé se přizpůsobuje delšímu pobytu, například za účelem odpočinku takže je zde i dětský koutek. Celková pohledová architektura odráží vývoj automobilového průmyslu k dynamičtějším a sportovnějším tvarům, přičemž autor očekává, že tento směr bude převládat i v roce 2052.

  1. místo: Jakub Mendel

Ideou Jakuba Mendela bylo navrhnout čerpací stanici jež dokáže co nejlépe odstínit nevlídné prostředí dálnic a přetvořit je v příjemné prostředí pro zákazníky. Autor ztělesnil aktivity, které návštěvníci mohou vykonávat na odpočívadle do podoby budovy, která nabízí možnost nákupu, občerstvení v restauraci či k práci v prostředí podobném co-workingovým kancelářím. Středobodem objektu je vnitřní nádvoří s otevřenou střechou a stromy, jež nabízí ideální příležitost k odpočinku. Návrh pracuje s představou, že se čerpací stanice v blízké budoucnosti promění na odpočívadla, na nichž motoristé efektivně využijí čas potřebný k dobití jejich automobilu.

Datum zveřejnění

19.08.2022

Zdroj informací

Shell

Foto: Shell

Fotogalerie

Výběr jazyka

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2194 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál