Za první tři čtvrtletí roku 2022 byly v Česku registrovány bezmála 3000 nových vozidel poháněných zkapalněným ropným plynem (LPG). Dalších asi 4900 bylo pro spalování LPG dodatečně přestavěno. V obou případech údaj výrazně předčil statistiky za celý loňský rok, který byl v tomto ohledu rekordní.
Dle údajů Svazu dovozců automobilů (SDA) je LPG po benzínu a naftě nejrozšířenějším pohonem u nově registrovaných osobních vozidel. Za první tři čtvrtletí letošního roku eviduje SDA celkem 2966 registrací nových vozidel poháněných autoplynem – v drtivé většině jde o vozy značky Dacia. To je o 80 % více než ve stejném období loni (1647) a mnohem víc než vozů s elektrickým nebo elektrifikovaným pohonem.
Tradičně je mnohem více osobních automobilů na spalování LPG dodatečně přestavěno úpravou zážehových motorů na benzin. Podle statistik Ministerstva dopravy (MDČR) bylo za tři letošní čtvrtletí realizováno celkem 5599 montáží i demontáží LPG i CNG systémů. Odborníci z České asociace LPG (ČALPG) odhadují, že čistě přestaveb na LPG se letos ke konci září uskutečnilo asi 4900, což je meziročně téměř dvoutřetinový růst. Celkově tak letos ke konci třetího čtvrtletí přibylo v Česku asi 7900 „nových“ vozidel poháněných autoplynem. To je o tři čtvrtiny více než za stejné období roku 2021.
„Počet nově registrovaných automobilů na LPG překonal již letos v červenci čísla za celý loňský rok. Totéž lze konstatovat o počtech přestaveb na LPG. Je tak jisté, že rok 2022 v tomto ohledu nastaví nový rekord,“ říká výkonný předseda ČALPG Ivan Indráček.
Podle ČALPG současná krize a drahá konvenční paliva ještě více akcelerovala zájem o pohon na LPG z předchozích let. LPG si nadále drží výraznou cenovou výhodu. Dlouhodobě jeho cena osciluje kolem úrovně poloviny ceny benzinu. V posledních týdnech navíc benzin převážně zdražoval, přičemž cena LPG pozvolna klesala. Zatímco průměrná cena benzinu činí dle posledního šetření Českého statistického úřadu 41,75 Kč/l, LPG zlevnilo pod 18 Kč/l.
24.11.2022
ČALPG
Foto: Dacia