Servind

Reflexní izolační nátěry

Reflexní izolační nátěry

Mnoho českých firem se v současné době zaměřuje na vývoj vlastních technologií či inovativních postupů. Spojují při tom s technickými univerzitami. Přesně takový je i příběh společnosti Alpha Czech, která ve spolupráci s vysokou školou v Pardubicích vyvinula reflexní izolační nátěry, jež lze díky jejich unikátním vlastnostem využít ve stavebnictví i průmyslu.

Historie projektu sahá do přelomu let 2017 a 2018, kdy se Peter Vavrda vrátil z Mexika, kde pracovně pobýval mnoho let. Přivezl si vzpomínky na všudypřítomnou vlhkost, kvůli níž v budovách bujely plísně, a vše, co bylo z kovu, rychle korodovalo. Zároveň díky svým zkušenostem z armádních misí věděl, že v USA existují reflexní izolační nátěry, které dokážou těmto problémům efektivně zamezit, a navíc dokážou velmi dobře izolovat. V České republice však takové nátěry nikdo nevyráběl. Proto se spojil s několika dalšími lidmi i s pardubickou univerzitou a rozhodl se, že pro český trh takovou technologii nabídne.

„Každý armádní důstojník musí mít povědomí o technologiích, které používá, ať už jde o zbrojní či jiné, takže jsem měl samozřejmě povědomí o tom, na jakém principu nátěry fungují. Přesto nám ale vývoj zabral velké množství času a ze začátku probíhal metodou pokus-omyl,“ říká Peter Vavrda.

Výsledek vývoje

Základním stavebními kameny reflexně izolačních nátěrů jsou pojivo a plnivo v podobě dutých mikrosfér. Tato struktura dokáže díky svým fyzikálním vlastnostem odrazit více než 90 % dopadajícího tepelného záření, přičemž zbytek záření pohltí. Zpočátku vývoje tedy tým pracoval s klasickými nátěrovými hmotami, do nichž přidával tyto mikrosféry tak, aby byla výsledná disperze antikorozní a odolala vysokým teplotám a poté probíhaly důkladné testy vlastností.

„Nakonec se nám podařilo i díky pardubické univerzitě najít ideální složení a vznikl tak reflexně izolační nátěr, který byl určený na ošetření kovových předmětů v průmyslovém prostředí,“ říká Peter Vavrda.

Nátěr dokáže díky změně povrchové teploty zabránit korozi a izolovat horké i studené povrchy, například potrubní infrastruktury.

Aplikace nátěru v průmyslovém provozu

Když vznikl první funkční nátěr, rozhodl se tým vytvořit i nátěry pro stavebnictví, zejména pro sanace vlhkosti a plísní v interiérech i izolace obvodových zdí.

Letní slunce dokáže fasádu rozpálit na více než 70 °C a předpokladem bylo, že reflexně izolační nátěr bude při správném namíchání schopen odrazit většinu slunečního záření zpět do atmosféry, a tím zabránit přehřívání objektů. V zimě měl nátěr naopak bránit únikům tepla z interiéru ven. Proces vývoje tak byl v podstatě stejný. V průběhu měsíců vzniklo 150 různých vzorků až se týmu podařilo najít to, co hledal.

„I tenkrát jsme využili pomoci pardubické univerzity a jsem moc rád, že k této synergii soukromého sektoru s vědeckou obcí dochází. Vysoké školy mají k dispozici mnoho talentů, díky nimž mohou vznikat opravdu zajímavé věci. V konečném důsledku se tak zvýší konkurenceschopnost České republiky, což je jedině dobře,“ uzavírá Peter Vavrda.

Společnost Alpha Czech se specializuje na vývoj a výrobu tepelných izolací nátěrem. Je českým výrobcem reflexně izolačních nátěrů pro průmysl a stavebnictví. Její reflexně izolační nátěry díky svým vlastnostem brání úniku tepla a chladu, snižují energetickou bilanci objektů a zároveň prodlužují životnost zařízení a budov.

Datum zveřejnění

8.2.2023

Zdroj informací

Seteva

Foto: Alpha Czech

Fotogalerie

Výběr jazyka

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2534 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál