Servind

Devátý ročník studentského vozu Škoda

Devátý ročník studentského vozu Škoda

Skvělá akce pro studenty Středního odborného učiliště Škoda Auto pokračuje už devátým autem. Tentokrát studenti staví obytný vůz s kanceláří. Poprvé si za základ svého vozu 29 studentů vybralo Enyaq iV. Půjde o druhý studentský vůz s elektrickým pohonem.

Devátý studentský vůz Škoda poprvé vzniká na bázi elektricky poháněného SUV Enyaq iV. Multifunkční koncept vozu, který je uzpůsoben pro kempování a zastane i roli mobilní kanceláře, staví v letošním ročníku 29 studentů. Jejich vysněný vůz splňuje potřeby a očekávání moderních digitálních nomádů.

Návrh obytného vozu s kanceláří

Škoda Design je od roku 2014 jednou z prvních zastávek na cestě studentů, kteří se projektu účastní. Prvotní designové návrhy studenti vytvořili za podpory týmu designérů. Ve spolupráci s šéfdesignérem značky Škoda Oliverem Stefanim a jeho týmem nejprve vytvoří návrhy exteriéru a interiéru vysněného vozu, který pak sami postaví, a to od prvotního designového návrhu až po hotový produkt. Devátým studentským vozem bude multifunkční obytný vůz s mobilní kanceláří, který vychází z modelu Škoda Enyaq iV postaveného na modulární platformě pro elektromobily MEB koncernu Volkswagen.

Šéfdesigner značky Škoda Oliver Stefani k tomu říká: „Náš tým designérů je velmi rád, že může v rámci tohoto fantastického projektu umožnit těmto mladým talentům tak hmatatelně nahlédnout do naší každodenní práce a nadchnout je pro ni. Projekt studentské vozu v sobě spojuje tři velké přednosti značky Škoda: pozitivní přístup k práci, odhodlanost a obrovského týmového ducha. My ve Škoda Designu se už těšíme na okamžik, kdy budeme moci spatřit hotový studentský vůz.“

„Explore More“ očima studentů

Osobnost svého vysněného vozu studenti určili již ve svých designových návrzích. Elektrický obytný vůz s mobilní kanceláří má být společníkem na cestách za novým poznáním. I připravovaný studentský vůz bude vybaven praktickými prvky „Simply Clever“ a nejmodernějšími technologiemi. Zároveň bude při jeho výrobě použita široká škála udržitelných materiálů.

Cílem je umožnit majiteli vozu stát se digitálním nomádem – pracovat bez pevného místa u pracovního stolu, mít volnost pohybu a vydat se kamkoli a kdykoli dle vlastního přání. Dokonale se proto hodí k novému konceptu Škoda „Explore More“ a je přesně tím pravým vozem pro moderní průzkumníky a nezávislé dobrodruhy.

Jiří Hadaščok, koordinátor designu exteriéru Škoda Auto, říká: „Studenti Středního odborného učiliště Škoda Auto odvádějí úžasnou práci. Osobně se vždy rád zapojím do projektu, podpořím studenty a práce je přínosem i pro mě. Je skvělé sledovat proces navrhování z jiného úhlu a zkoumat nové přístupy. Způsob, jakým naši studenti proměňují koncept „Explore More“ do konkrétních nápadů, a průběh realizace, je opravdu působivý.“

Agáta Fraňková je studentkou druhého ročníku oboru Lakýrník. Její skici zaujaly designérský tým Škoda natolik, že se stala první účastnicí projektu studentského vozu, které byla v tomto oddělení nabídnuta stáž. Agáta Fraňková k tomu dodává: „Studentský vůz Škoda je úžasný projekt. Na začátku jsme byli nadšeni zejména z podpory oddělení designu. Jsem opravdu ráda, že mohu být součástí tohoto týmu a těším se, že budu moci poznat práci designérů zblízka – naučím se různé moderní designérské techniky a budu dále rozvíjet své dovednosti.“

Studentské vozy Škoda – výjimečné projekty od roku 2014

Od roku 2014 navrhují studenti ze všech ročníků Středního odborného učiliště Škoda Auto neobyčejný koncept vozu, který pak sami postaví. Prvním studentským vozem byl v roce 2014 CitiJet, který vycházel z modelu Škoda Citigo. Následoval FunStar, pick-up verze modelu Škoda Fabia, a kupé Atero, postavené na bázi modelu Rapid Spaceback. V roce 2017 studenti dokončili svůj první elektromobil Element, který s elektrickým pohonem o dva roky předběhl sériový model Citigoe iV. Sunroq z roku 2018 byl kabrioletem na bázi SUV modelu Karoq, o rok později následoval velkolepý koncept pick-upu Mountiaq vycházející z SUV Škoda Kodiaq. V roce 2020 studenti představili model Slavia Spider, jehož základem byl model Scala. V roce 2022, po roční přestávce kvůli pandemii covid, poprvé podpořila studentský projekt Škoda Motorsport a ze spolupráce vznikl koncept Škoda Afriq, který byl postaven pro rallye a vycházel z modelu SUV Kamiq.

Datum zveřejnění

29.3.2023

Zdroj informací

Škoda Auto

Foto: Škoda Auto

Fotogalerie

Výběr jazyka

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2944 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál