Servind

První výroba LFP článků v Evropě

První výroba LFP článků v Evropě

Společnost ElevenEs, průkopník v oblasti akumulátorů s katodami LFP (lithio-železo-fosfátová technologie), oznámila otevření prvního průmyslového závodu v Evropě zaměřeného na výrobu LFP článků pro akumulátory. ElevenEs, podporovaná společností EIT InnoEnergy, je tak s novým výrobním závodem v srbském městě Subotica předním inovátorem pro výrobu akumulátorů v Evropě.

Výrobní závod se specializuje na výrobu vysoce kvalitních prizmatických článků LFP pro využití v různých oblastech, od elektricky poháněných automobilů a autobusů přes nákladní automobily až po systémy pro skladování energie. Výroba akumulátorů LFP probíhá bez niklu i kobaltu, což znamená zvýšenou udržitelnost, bezpečnost a nižší náklady. Vydrží třikrát déle než v případě konkurenčních technologií. Články EDGE společnosti ElevenEs navíc nabízejí celkově vyšší energetickou hustotu než srovnatelná jiná konstrukční řešení článků LFP.

Očekává se, že trh s články LFP zaznamená v nadcházejících letech významný růst. Jen za poslední dva roky vzrostl objem prodeje v tomto segmentu celosvětově o více než devítinásobek. Vzhledem k tomu, že většinu výroby LFP akumulátorů drží čínští výrobci, bude expanze tohoto odvětví v Evropě klíčová pro revoluci trhu s akumulátory v rámci EU.

Kromě zaměření na poskytování vysoce kvalitních článků LFP zavedla společnost ElevenEs řadu iniciativ na podporu udržitelné výroby, včetně využití obnovitelných zdrojů energie pro provoz zařízení, a to v podobě kombinace vodní, větrné a solární energie. Společnost také plánuje odebírat všechny potřebné aktivní materiály z Evropy, což výrazně sníží uhlíkovou stopu vyráběných článků LFP.

Otevření výrobního závodu představuje pro společnost ElevenEs významný krok vpřed. Průmyslový závod se v roce 2024 dále rozšíří a stane se továrnou společnosti s produkcí článků s kapacitou 500 MWh. Plány společnosti ElevenEs pro dalších pět let zahrnují také provozování dvou gigatováren s kombinovanou kapacitou 48 GWh, což odpovídá dostatečnému množství článků pro napájení jednoho milionu středně velkých elektromobilů ročně.

„Podporujeme inovace v energetickém sektoru a otevření první evropské továrny společnosti ElevenEs na výrobu baterií vnímáme také jako důležitý milník v činnosti Evropské bateriové aliance (EBA), která si klade za cíl vybudovat kompletní hodnotový řetězec baterií v Evropě a urychlit tak přechod na zelenou energii. Ve zmíněném odvětví je navíc nedostatek kvalifikovaných pracovníků, a proto je klíčové investovat do zvyšování jejich kvalifikace i do rekvalifikačních programů. To je také jeden z budoucích cílů lokálního hubu EIT InnoEnergy v České republice i vzdělávací instituce InnoEnergy Skills se zvláštním důrazem na pracovní sílu pro oblast baterií v rámci bateriového hodnotového řetězce,“ uvádí Petra Jalšovec Palacz z DEX Innovation Centre.

Nemanja Mikac, CEO společnosti ElevenEs říká: „Expanze našeho R&D centra a otevření našeho prvního výrobního závodu v Srbsku je obrovským milníkem nejen pro společnost ElevenEs, ale také pro celý evropský trh s bateriovými články. Technologie LFP prokázala svůj potenciál transformovat trh s elektromobily, a i podle McKinsey se předpokládá, že tato varianta bude do konce stávající dekády jedničkou v oblasti bateriových článků. Jsme hrdí na náš přínos ke snížení globální stopy počínaje lokální výrobou našich bateriových článků.“

Thore Sekkenes, zástupce European Battery Alliance, komentuje nové zařízení: „Toto zařízení je srdcem revoluce bateriových článků. Jsme rádi, že můžeme podpořit ElevenEs tímto projektem, protože pomůže vytvořit kompletní vlastní hodnotový řetězec baterií v Evropě, což je další přirozený krok v naší práci s European Battery Alliance (EBA). Projekt se dokonale shoduje s ambicemi EBA a potřebou přechodu na čistou energii a globálního konkurenčního průmyslu.“

Datum zveřejnění

12.5.2023

Zdroj informací

ElevenEs

Foto: ElevenEs

Výběr jazyka

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2644 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál