Servind

ČEPRO spouští plnicí stanici na vodík

ČEPRO spouští plnicí stanici na vodík

Společnost ČEPRO otevřela svou první plnicí stanici na vodík. Stanice, umístěná ve skladu Mstětice u Prahy, bude sloužit nejen pro plnění všech typů vozů na vodík, ale i pro výzkumné a testovací účely vybraným zákazníkům a zájemcům z řad komerční, odborné a akademické sféry.

Stanice je vybavena dvojicí plnících pistolí pro plnění tlakem 350 bar a tlakem 700 bar, které umožní plnit všechny typy vozidel na vodík včetně osobních automobilů, nákladních vozů, autobusů a také například vysokozdvižných vozíků. Zařízení bude obsluhovat proškolený personál ČEPRO ze skladu. Umístění stanice v Mstěticích u Prahy bylo zvoleno z důvodu optimální dopravní dostupnosti z metropole a technologických možností společnosti ČEPRO. Dodavatelem vodíku pro stanici je společnost Messer, ale ČEPRO má v plánu vybudovat i vlastní výrobu zeleného vodíku s využitím energie ze solárních panelů.

„Pokračujeme v našich strategických plánech, kdy chceme trhu nabízet klasická fosilní i alternativní paliva. Zprovoznění vodíkové plnicí stanice vnímáme jako další posun k ekologicky šetrnější budoucnosti,“ říká k záměru Jan Duspěva, generální ředitel společnosti ČEPRO.

„Zprovoznění představuje další krok k rozvoji sítě vodíkové mobility, která nám umožní dosáhnout cílů Evropské unie v oblasti udržitelné dopravy. Věřím, že tato iniciativa posílí naši pozici v Evropě a ukáže naši reálnou snahu přecházet k čistším a ekologičtějším formám energie,“ říká k záměru ministr financí Zbyněk Stanjura.

„Mobilitu čekají v příštích desetiletích velké změny. Trendem bude zejména elektromobilita, ale musíme zůstat otevření i dalším možnostem, mezi které vodík bezesporu patří. V rámci Operačního programu Doprava 3 jsme nově podpořili výstavbu dalších 6 vodíkových stanic, které v následujícím období vzniknou v Praze, Ostravě, Brně a v Napajedlech,“ říká Martin Kupka, ministr dopravy.

ČEPRO jako spolehlivý zdroj a garant kvalitních pohonných hmot napomáhá hladkému přechodu mezi fosilní a alternativní energií v dopravním modelu České republiky. Již v minulých letech zahájila řadu aktivit ve vazbě na alternativní energie v dopravě. Například začala a pokračuje v instalaci fotovoltaických elektráren ve svých skladech pohonných hmot nebo se v rámci bezemisní dopravy podílí na výstavbě páteřní sítě vysoce výkonných dobíjecích stanic.

Vodík se používá jako palivo pro vozidla s palivovými články (FCEV). V palivovém článku je vodík přeměněn na elektrickou energii, která následně využita k pohonu vozidla elektromotorem. Odpadním produktem přeměny vodíku na elektřinu je voda a díky tomu se jedná o ekologické řešení budoucnosti dopravy. Vozidla s vodíkovým pohonem nabízejí delší dojezd než elektromobily s akumulátory. Výhodou je také proces plnění, který je velmi podobný tankování standartních vozidel na fosilní paliva. Plnění vodíkového vozidla je také méně časově náročné než dobíjení elektroauta. Počet vodíkových stanic ve světě se postupně zvyšuje, v roce 2022 bylo v provozu již 814 stanic, zatímco v roce 2013 jich bylo pouze 186.

Datum zveřejnění

21.6.2023

Zdroj informací

ČEPRO

Foto: ČEPRO

Výběr jazyka

Facebook

AutoWeek

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2463 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál