Servind

EU vyšetřuje přední výrobce pneumatik

EU vyšetřuje přední výrobce pneumatik

Evropská komise jako dozorčí antimonopolní úřad bloku 27 zemí uvedla, že je znepokojena tím, že mezi kontrolovanými společnostmi docházelo ke koordinaci cen. Neuvedla jména firem ani neuvedla, ve kterých zemích vyšetřovatelé, ke kterým se připojily úřady pro hospodářskou soutěž každého dotčeného členského státu, provedly razie. Kontroly neznamenají, že by společnosti byly považovány za vinné z protisoutěžního chování.

Mezi společnostmi, které potvrdily, že byly kontrolovány, jsou francouzský Michelin, japonský Bridgestone, americký Goodyear, německý Continental, italský Pirelli a finský Nokian Tyres.

Michelin uvedl, že byl zkontrolován, ale rychle popřel, že by se účastnil jakýchkoli protisoutěžních praktik jako jsou ty, které popisuje Evropská komise ve svém prohlášení, a ve svém prohlášení popírá jakoukoli činnost v oblasti cenové tajné dohody s tím, že přísně dodržuje pravidla hospodářské soutěže.

Také Bridgestone ve středu potvrdil inspekci komise ve své evropské centrále v belgickém Zaventemu a dodal: „Jako odpovědná společnost, která se zavázala k poctivým praktikám a transparentnosti, Bridgestone plně spolupracuje.“

Mluvčí Continentalu uvedl: „Můžeme potvrdit, že vyšetřování evropských antimonopolních úřadů probíhají ode dneška v Continentalu v Německu.“

Goodyear potvrdil, že v jeho evropských závodech proběhly kontroly: „Je příliš brzy spekulovat o tom, co se přesně mohlo stát, ale plně spolupracujeme s úřady.“

Pirelli uvedlo, že „vždy jednala v naprostém souladu se všemi pravidly a předpisy. Pirelli informuje, že garantuje plnou podporu úřadu v probíhajícím vyšetřování.“

Nokian Tyres potvrdil kontrolu ve svém sídle ve finské Nokii a uvedl, že plně spolupracuje s úřady. „Nokian Tyres nemá informace o výsledku kontroly a nemůže komentovat probíhající vyšetřování.“

Ostatní velcí výrobci pneumatik na žádosti o komentář zatím nereagovali.

Šetření se podle Komise týká nových náhradních pneumatik pro osobní automobily, lehká užitková vozidla, nákladní automobily a autobusy prodávané v Evropském hospodářském prostoru (EHP), uvedla komise v prohlášení. EHP zahrnuje 27 členských států EU a také Island, Lichtenštejnsko a Norsko. Komise prošetřuje tvrzení, že společnosti porušily pravidla hospodářské soutěže EU, která zakazují kartely a restriktivní obchodní praktiky.

Pokud by kontrolované firmy byly shledány vinnými z porušení antimonopolních pravidel riskují vysoké pokuty, ale pokud budou s komisí spolupracovat, může jim být udělena imunita. Společnosti shledané vinnými z porušení antimonopolních pravidel EU čelí pokutám až do výše 10 % jejich celosvětového obratu. Není stanovena zákonná lhůta, do kdy musí komise vyšetřování dokončit.

V posledních letech Komise pokutovala téměř tucet kartelů v automobilovém průmyslu, mezi nimi dodavatele automobilových ložisek, autosedaček, brzdových systémů a dokonce i kartel, který omezoval hospodářskou soutěž v čištění emisí u nových osobních automobilů se vznětovými motory.

Datum zveřejnění

31.1.2024

Zdroj informací

Euractiv

Foto: Evropská komise

Výběr jazyka

Facebook

AutoWeek

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.3038 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál