Servind

Tři finálová kola Robosoutěže pro základní školy

Tři finálová kola Robosoutěže pro základní školy

Na Fakultě elektrotechnické ČVUT se konala tři finálová kola tradiční Robosoutěže pro 2. stupeň ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Vítězi těchto nezávislých kol se staly týmy Včera to fungovalo (Nový PORG v Praze 4), Hradečtí baráčníci 1 (DDM Dvůr Králové) a Gyrotechnici (Gymnázium Písnická v Praze 4). Svého robota nakonec nasadilo celkem 115 týmů z 60 různých škol a nejlepších 17 týmů se sejde ještě jednou v superfinále, odkud vzejde absolutní vítěz. To se bude konat 11. května na festivalu Maker Faire Prague.

Jarní etapa Robosoutěže tradičně přitáhla stovky mladých robotiků do Zengerovy posluchárny FEL ČVUT v Praze na Karlově náměstí. Letošní soutěžní úloha se jmenuje Třídění barevných kostiček a tříčlenné týmy žáků ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií při ní měly za úkol sestavit robota ze stavebnice LEGO Mindstorms a naprogramovat ho tak, aby samostatně sebral co nejvíce barevných kostiček ze soutěžní plochy a roztřídil je do dostupných zásobníků na hřišti – to vše v limitu 90 sekund.

Tři dubnová kola – tři vítězové

Soutěžní kola se konala ve středu 24. 4., ve čtvrtek 25. 4. a v pátek 26. 4. a ze 115 zúčastněných týmů nakonec zvítězily tyto tři:

  1. kolo: tým Včera to fungovalo ve složení ve složení Jaromír Němec a Jan Řepka z gymnázia z Nový PORG v Praze 4.
  2. kolo: tým Hradečtí baráčníci ve složení Adam Bělohrádek a Jan Bělohrádek z Domu dětí a mládeže v Králově Dvoře
  3. kolo: tým Gyrotechnici ve složení Tomáš Bocan, Jan Pospíšil a Lukáš Šebor z Gymnázia Písnická na Praze 4.

Superfinále na festivalu kreativity a inovací

„Vzhledem k tomu, že účast v soutěži byla rekordní, museli jsme opět uspořádat tři nezávislá finálová kola – a samozřejmě by nás trochu mrzelo, kdybychom se nedozvěděli jméno absolutního vítěze. Proto jsme podobně jako minulý rok domluvili spolupráci s festivalem Maker Faire Prague, který se koná v květnu na pražském Výstavišti. Velký turnaj 16 nejlepších robotů ze tří finálových kol plus jednoho navíc na divokou kartu se tak odehraje v neděli 11. května před očima mnoha set festivalových diváků. Během celého víkendového festivalu si navíc návštěvníci u stánku Robosoutěže budou moci pohrát s komponenty soutěžní stavebnice nebo si prohlédnout další roboty z našeho programu Kybernetika a robotika,” uvedl organizátor Robosoutěže dr. Martin Hlinovský z katedry řídicí techniky FEL ČVUT.

Datum zveřejnění

1.5.2024

Zdroj informací

FEL ČVUT

Foto: FEL ČVUT

Fotogalerie

Výběr jazyka

VALEO 2024

Facebook

AutoWeek

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2432 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál