Servind

Pozor na ojetá auta v exekuci

Pozor na ojetá auta v exekuci

Ze souhrnných statistik exekucí v České republice vyplývá, že je u nás bezmála 800 000 osob v exekuci, což je asi 7,5 % obyvatel. Tyto statistiky se negativně promítají i do trhu s ojetými automobily. Proto je při koupi od soukromého prodejce potřeba dávat pozor zda vůz není předmětem exekučního řízení.

„Jen za prvních pět měsíců 2024 se na SOVA obrátilo 37 osob s průměrnou škodou přesahující šest milionů korun, kteří koupili automobil zatížený exekucí a vůz jim byl následně zabaven exekutorem,” říká předseda sdružení SOVA Zbyněk Veselý.

Vůz, který si soukromá osoba koupí a následně se zjistí, že je předmětem exekučního řízení, je zabaven policií. Nový majitel je povinen vydat jej policii a následují dlouhé soudní spory o vrácení peněz. V tu chvíli se nový majitel obrací na dlužníka, jehož majetek je v exekuci.

I přesto se takové vozy ve velkém prodávají, a to zejména na neregulovaném trhu mezi soukromníky a prostřednictvím neregulovaných prodejních míst typu bazos.cz. Kupujícím pak po zjištění, že jich nový vůz je zatížen exekucí, zbývají jen oči pro pláč a domoci se vynaložených peněz je v praxi téměř nemožné.

„Jedním z řešení, které by mohlo být efektivní a omezit podvody s exekucí zatíženými auty, je propojení registru exekucí a registru vozidel. Vozy, které se stanou předmětem exekučního řízení, by se zaplombovaly a nebylo by možné je legálně přepsat,” připomíná Zbyněk Veselý.

 

Jak se vyhnout koupi vozu v exekuci?

  1. Ověřte si historii vozu

Před nákupem ojetého vozu je důležité si prověřit jeho historii například prostřednictvím Cebia.cz. Po zadání kódu VIN zjistíte historii vozu, počet najetých kilometrů, kontroly na STK, zda-li byl vůz poškozen, registrován jako taxi a mnoho dalšího. V Centrální evidenci exekucí pak lze zjistit, zda-li je vůz předmětem exekučního řízení.

  1. Dejte si pozor na cenu

Podezřele výhodná cena může signalizovat, že s vozem nejsou v pořádku všechny právní nebo technické aspekty.

  1. Právní pomoc

Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na právníka, který se specializuje na problematiku exekucí a prodeje ojetých vozidel.

  1. Nakupujte ojetiny u prověřených autobazarů

Velké autobazary vám automaticky poskytují záruku prověření vozu ještě před tím, než ho přijmou do prodeje. Klasické autobazary prověřují jak totožnost majitele ojetiny, kód VIN, ale i registr exekucí, a dávají tak záruku kupujícím, že jimi nabízené vozy jsou opravdu v pořádku.

Nákup ojetého vozu je skvělým řešením, jak získat spolehlivý automobil za výhodnou cenu, ale jen za předpokladu, že nepodceníte důsledné prověření ještě před koupí.

Datum zveřejnění

25. 6.2024

Zdroj informací

SOVA

Ilustrační foto: presseportal/LeasePlan

Výběr jazyka

Facebook

AutoWeek

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2606 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál