Servind

Jak připravit auto na zimu

Jak připravit auto na zimu

Zima není k autům ani trochu milosrdná. Pokud se řidiči navíc včas nepřipraví, mohou se na silnicích snadno ocitnout v nepříjemných situacích. Když teploty klesnou a ulice zavalí sníh, mohou i maličkosti v údržbě představovat velký rozdíl. Jak pečovat o své auto, abyste se vyhnuli problémům v těch nejchladnějších dnech?

Vybitá baterie dokáže zkazit celý den

Ještě před nástupem zimy by řidiči měli zkontrolovat baterii svého vozu. Pokud je baterie slabá, může se stát, že se ji nepodaří nastartovat ani při teplotě mírně pod nulou.  Zejména to platí u vozidel s naftovým motorem, která z baterie čerpají více energie k nastartování.

Auto, které nestartuje, vám může narušit plány nebo dokonce způsobit kolaps celého dne. Proto je včasná výměna staré baterie zásadní.

„Nejjednodušší způsob, jak zkontrolovat stav baterie, je změřit její napětí multimetrem, který je k dostání v každém obchodě s elektronikou. Řidiči si také mohou nechat baterii otestovat v některém ze servisů,“ říká Matas Buzelis, odborník na automobilový průmysl a vedoucí oddělení komunikace společnosti carVertical.

Kapaliny v autě zkontrolujte, než začne mrznout

Než nastoupí kruté mrazy, je potřeba vyměnit kapaliny ve vozidle. Někteří řidiči zapomínají, že letní kapalina do ostřikovačů může při teplotách pod nulou zamrznout, což může poškodit celý systém ostřikovačů. V zimě se na čelním skle rychle usazují nečistoty, které ztěžují viditelnost chodců a ostatních účastníků silničního provozu.

Také stěrače by se měly správně měnit každý rok. Mnoho majitelů aut však čeká, až se zcela opotřebují.

„Opotřebované stěrače zanechávají na skle šmouhy a nedokážou zcela odstranit nečistoty. Navíc mohou čelní sklo poškrábat, proto je lepší je na začátku zimy vyměnit za nové,“ vysvětluje Buzelis.

Někteří řidiči používají v létě v chladicím systému destilovanou vodu, i tu je důležité před příchodem zimy vyměnit za nemrznoucí směs.

V zimě se potřebujeme spolehnout především na brzdy

Ačkoliv by mělo být auto v dobrém technickém stavu po celý rok, v zimě je to obzvlášť důležité. Ještě než nastanou mrazy, měli by řidiči prověřit také brzdy. Opotřebované brzdové kotouče nebo destičky nechte včas vyměnit – nečekejte na začátek tuhé zimy.

Majitelé vozů by také neměli zapomínat na výměnu brzdové kapaliny, zejména pokud k ní nedošlo po loňské zimě. Brzdová kapalina časem ztrácí své vlastnosti a v systému se hromadí kondenzát, který oslabuje jeho výkonnost.

Pokud se na přístrojové desce zobrazí varovné kontrolky o problémech s brzdovým systémem nebo nefunkčním ABS, je potřeba vše neprodleně řešit, protože ABS pomáhá kontrolovat vůz na kluzké vozovce a může vám pomoci zabránit nehodě.

Vyhněte se zamlženým oknům

S klesajícími teplotami se mohou okna auta uvnitř zamlžovat, což má za následek sníženou viditelnost a zvýšené riziko nehody. Příčinou může být starý kabinový filtr, který je třeba každoročně vyměnit, ideálně před zimou.

Dalším důvodem zamlžování bývá vlhkost uvnitř vozu. Pomoci může nahradit látkové koberečky gumovými rohožemi. Při nastupování do vozu se zasněženými botami se doporučuje rohožky vyklepat a po jízdě se zbavit roztátého sněhu.

Dveře vozu mohou po mytí zamrznout

Auta se v zimě potýkají se silniční solí a dalšími prostředky, které používáme v boji proti námraze. Tyto nečistoty a kapaliny se na karoserii rády usazují, proto je důležité své auto pravidelně mýt.

Poté, co vyjedete z myčky, odborníci doporučují důkladně očistit těsnění dveří a pomocí stlačeného vzduchu odstranit vodu z otevřených zámků, aby nedošlo k jejich zamrznutí. Můžete použít také speciální přípravky na mazání těsnění dveří.

Odstraňte sníh a led, než vyjedete

Když teploty klesnou pod nulu, musí řidiči vytáhnout škrabky a odstranit led a sníh z čelního skla svého auta. Pokud není škrabka po ruce, mnozí sahají po alternativách – například plastových kartách, které však mohou čelní sklo nenávratně poškrábat.

„Dokonce i drobné škrábance mohou v noci zhoršit viditelnost, proto je nezbytné dbát na ochranu čelního skla vašeho vozu. Pro odstranění sněhu a ledu používejte vhodné škrabky nebo speciální odmrazovací kapaliny,“ radí Buzelis.

Někteří řidiči odklízejí sníh z auta rukama, což se jim nemusí vždy úplně povést.  Sníh odfoukaný z kapoty může přitom bránit ve výhledu nebo při brzdění sklouznout ze střechy na čelní sklo, proto se doporučuje investovat do speciálního kartáče.

Datum zveřejnění

26. 11. 2024

Zdroj informací

carVertical.

Foto: carVertical.

 

Výběr jazyka

Facebook

AutoWeek

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.3193 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál