Servind

Spolupráce ORLEN Unipetrol a Škoda Auto

Spolupráce ORLEN Unipetrol a Škoda Auto

Skupina ORLEN Unipetrol pokračuje v modernizaci a rozvoji své sítě ORLEN Benzina, která je s 436 čerpacími stanicemi největším řetězcem v Česku. Jedním ze strategických cílů je i budování infrastruktury pro alternativní pohony v návaznosti na národní i evropské cíle rozvoje veřejné infrastruktury pro čistou mobilitu.

ORLEN Unipetrol plánuje do své sítě čerpacích stanic ORLEN Benzina instalovat vysokorychlostní elektrodobíjecí stojany o výkonu 150 kW. Proto podepsal memorandum o spolupráci při jejich výstavbě s koncernem Škoda Auto.

„Připravujeme se na budoucnost a rozšiřujeme nabídku produktů na našich čerpacích stanicích. Vedle klasických pohonných hmot nabízíme i alternativní paliva CNG a LPG a budujeme  infrastrukturu pro bateriovou i vodíkovou elektromobilitu v Česku. Již nyní máme největší nabídku elektrodobíjecích bodů a ještě tento rok začneme s výstavbou vysokorychlostních dobíjecích stojanů s výkonem 150 kW. Umístíme je do koridorů tzv. transevropské dopravní sítě, abychom podpořili tranzitní elektrickou mobilitu,“ řekl Tomasz Wiatrak, generální ředitel skupiny ORLEN Unipetrol.

„Pokračujeme v systematické podpoře výstavby infrastruktury v České republice. Díky podpisu memoranda počítáme s dalším nárůstem počtu strategicky umístěných dobíjecích hubů tak, aby se delší cesty s elektromobilem po celém území naší země staly ještě komfortnější,“ doplnil Jiří Maláček, vedoucí českého zastoupení automobilky Škoda Auto.

„Nejpozději do roku 2050 chceme být emisně neutrální a tyto aktivity jsou konkrétními kroky na cestě k postupnému naplnění tohoto cíle. Současně tím také navazujeme na unijní a národní priority v oblasti rozvoje veřejné infrastruktury pro čistou mobilitu,“ dodal Tomasz Wiatrak.

Síť ORLEN Benzina nabízí 225 elektrodobíjecích bodů u celkem 55 čerpacích stanic, což ji řadí na první místo mezi řetězci působícími na českém trhu. V letošním roce zahájí výstavbu vysokorychlostních dobíjecích stojanů s výkonem 150 kW. Budou umístěny minimálně v osmi lokalitách, které se nachází v hlavních koridorech tzv. transevropské dopravní sítě, tedy na místech s největším potenciálem pro tranzit elektromobilů. V současné době probíhá mapování těchto významných lokalit.

V rámci spolupráce se Škoda Auto je naplánováno propojení veřejných nabíjecích stanic do jednotného systému tak, aby byly přístupné v sítích poskytovatelů dobíjecích řešení.

Skupina ORLEN Unipetrol postupně realizuje cíle svého strategického rozvoje směrem k emisní neutralitě, které chce dosáhnout nejpozději do roku 2050. Klade důraz na rozvoj petrochemického segmentu, dekarbonizaci, digitalizaci, recyklaci a využívání alternativní zdrojů energie včetně biopaliv a vodíku. Jen do roku 2030 tímto směrem investuje 35 miliard korun. Ve své síti čerpacích stanic ORLEN Benzina poskytuje komplexní portfolio paliv a pohonů. Vedle klasických pohonných hmot nabízí u 46 stanic CNG a u 56 stanic LPG. Elektrickou energii lze dobít ve 225 dobíjecích bodech u 55 stanic. Na začátku března otevřela na pražském Barrandově první veřejnou samoobslužnou plnicí stanici na vodík.

Datum zveřejnění

10.5.2023

Zdroj informací

ORLEN Unipetrol

Foto: ORLEN Unipetrol

Výběr jazyka

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2687 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál