Optimismus na trhu práce pro třetí čtvrtletí roste

Optimismus na trhu práce pro třetí čtvrtletí roste

V rámci průzkumu ManpowerGroup index trhu práce pro třetí čtvrtletí 2023 byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 510 zaměstnavatelů (soukromých firem i veřejné a státní správy) v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce září 2023 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“

Zaměstnavatelé v České republice plánují ve třetím čtvrtletí roku 2023 převážně navyšovat počet zaměstnanců. 35 % zaměstnavatelů bude nabírat, 16 % propouštět – Čistý index trhu práce tak činí 19 %, což je o 3 % víc ve srovnání s předchozím čtvrtletím a dokonce o 12 % víc než v prvním čtvrtletí, kdy byl index záporný. Avšak v meziročním srovnání je stále nižší o 2 %. V rámci mezinárodního srovnání sezonně očištěných dat se Česká republika v úrovni náborového optimismu řadí do spodní poloviny žebříčku, a to 12 % pod celosvětovým průměrem.

„Po velmi nejistém začátku roku se na jaře vrátila na trh práce důvěra a díky rostoucímu optimismu firem začala nezaměstnanost klesat o 7000 až 10 000 lidí měsíčně. Podle ManpowerGroup index trhu práce předpokládají zaměstnavatelé v průběhu léta další navyšování počtu zaměstnanců. Subjekty v ekonomice se ale nadále velmi těžko vyrovnávají s novou realitou – přestože 35 % organizací bude nabírat, tak více než každá šestá firma plánuje spíše propouštět,“ řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká republika.

„V České republice je dlouhodobě největší nedostatek kandidátů na zaměstnání v celé EU. Přitom trvale nízká nezaměstnanost a nedostatek nových zaměstnanců může hospodářství České republiky škodit a stát se brzdou ekonomického růstu. Tato situace také vede k rostoucí fluktuaci na trhu práce,“ dodala Jaroslava Rezlerová.

Porovnání dle odvětví

Index ve všech 9 českých odvětvích ukazuje, že organizace očekávají ve třetím čtvrtletí 2023 zvýšení počtu zaměstnanců. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím tempo náboru posílilo v pěti odvětvích a oslabilo ve čtyřech. V porovnání se stejným obdobím minulého roku však náborové tempo zpomalilo v sedmi odvětvích.

Nejoptimističtějším odvětvím v České republice je Finance, pojištění a nemovitosti s Čistým indexem trhu práce 45. Oproti minulému čtvrtletí se jedná o nárůst o 11 %, avšak v meziročním srovnání se Index o 11 % propadl. Druhý nejsilnější sektor z hlediska náborů je Energetika s indexem 32 %. Oproti minulému čtvrtletí výrazně posílil Index v odvětví Komunikační služby, a to o 32 %. Nejslabší hodnoty vykazuje odvětví Ostatní, do kterého patří veřejný sektor, státní správa, vzdělávání a neziskový sektor.

Optimistické vyhlídky předpovídají pro třetí čtvrtletí 2023 všechny 4 kategorie podle velikosti českých organizací. Proti minulému čtvrtletí náborové aktivity zpomalily u velkých společností nad 250 zaměstnanců, ale posílily u malých a středních podniků.

Datum zveřejnění

13.6.2023

Zdroj informací

ManpowerGroup

Grafika: ManpowerGroup

Výběr jazyka

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 1.1867 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál